Reklam
Reklam

“Gribal enfeksiyonlarda hiçbir şekilde antibiyotik kullanmamamız lazım”

İklim değişikliklerinin yol açtığı ani hava geçişleri, insanlar üzerinde olumsuz etkilere sebep olarak, gribal enfeksiyon şeklinde kendini göstermektedir.

11747
“Gribal enfeksiyonlarda hiçbir şekilde antibiyotik kullanmamamız lazım”

Hastaların bu gribal enfeksiyondan korunmak için bilinçsiz şekilde ilaç kullanımına yönelmekte olduğunu söyleyen Doç. Dr. Alper Şener, bu durumun hastalığın etkisinden kurtulmayı zorlaştırdığını belirtti.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikro Biyolojik Ana Bilim dalından Doç. Dr. Alper Şener gripten korunmanın yollarını anlattı. Şener, “Gribal enfeksiyonlarda hiçbir şekilde antibiyotik kullanmamamız lazım. Grip, viral bir hastalık olduğu için kullandığımız antibiyotikler sadece bakterilere karşı etkindir. Gereksiz kullandığımız antibiyotik ilaçların vücudumuz için de pek çok yan etkileri olabilir. O yüzden mümkün olduğunca,  gribal enfeksiyondan eminsek ya da şüphe duyuyorsak hekime başvurarak hekimin önerebileceği antibiyotik dışı tedavi metotlarını uygulamak gerekiyor” ifadelerinde bulundu.
 
“KORUNMANIN YOLU AŞI OLMAK”
Doç. Dr. Alper Şener, gribal enfeksiyonların önce kas ağrısı sonra halsizlik, burun akıntısı, burun tıkanıklığı bazen de kuru öksürük bulgularıyla ortaya çıktığını belirterek, “ Mevsimsel gribin etkeni olan ‘Influenza’ benzeri bir sürü virüs aynı semptoma sahiptir. Özellikle kas ağrısının ve halsizliğin baskın olduğu hasta grubunda ınfluenza enfeksiyonunun daha belirgin olduğunu görüyoruz” dedi.
 
Şener, mevsimsel gripten korunmanın kolay yolunun aşı olmak olduğunu vurgulayarak, sözlerine şu şekilde devam etti: “Mevsimsel gripten korunmanın kolay yollarından biri de aşı olmaktır. Gribe yönelik yaptığımız aşı, grip olmanıza engel değildir. Grip aşısı olduğunuz zaman yine grip olabilirsiniz. Aşılamadaki da ki temel metot, hastadaki yaygın gribal enfeksiyonu olmasını engellemek ve geçireceğiniz gripten sonra ki oluşacak olan zatürre dediğimiz, akciğere tutunma tablosunun olmamasını sağlamaktır. Özellikle belirli hasta gruplarından aşı ve aşı yoluyla korunma vazgeçilemez bir metottur.”
 
“BULAŞTIRICILIĞI YÜKSEK ENFEKSİYONLARDIR”
Şener, yaş gruplarında aşının yapılmasının önemini vurgulayarak, “Özellikle 65 yaş üstü dediğimiz hasta grubunda kalp, astım, koah, tansiyon ve böbrek hastalıkları gibi yandaş hastalığı olanlara Aşı yapılması gerekiyor. Özellikli hasta grubu olan gebeliğinin 3. ayını grip sezonunda geçirecek anne adaylarının mutlaka aşı yaptırması gerekiyor. Bir diğer grup ise 0-2 yaş arası çocuk hasta grubudur. Çünkü,  gribal enfeksiyon olan üst solunum yolu enfeksiyonları bildiğiniz gibi bulaşıcı ve bulaştırıcılığı yüksek enfeksiyonlardır. Erken dönemde bunun aşısını yaptırırsak bu hastalıktan korunmak daha mümkün hale gelir” şeklinde dikkat çekti. 
 
GRİPTEN KORUNMANIN YOLLARI NELERDİR?
Şener, özellikle aşılanması gereken gruplara dikkat çekerken, aşıların temelinin yumurta kökenli olduğu ve yumurta alerjisi olan hastaların aşılanmamasını vurguladı. Toplum içinde gripten korunmanın yollarını ise şu sözleriyle açıkladı: “Gripten korunmak için özellikle toplu yaşam alanlarında hapşıran, tıksıran insanlardan grip sezonun da, mümkün olduğunca uzak durmak ve tokalaşmamakta fayda var. Çünkü grip her ne kadar solunum yoluyla bulaşan bir virüs olsa da,  tokalaştığımız kişinin hasta olması durumunda temas yoluyla da bulaşacaktır. Evdeki nem oranına dikkat etmemiz lazım. Dışarısı soğudukça evimizi ısısını arttırıyoruz böylece ortam kuruyor. Bu virüs, kuru ortamlarda çok daha rahat insanlara bulaşıp yayılabiliyor. Ortamda ki kuruluğu ise kalorifer peteğinin üzerine konulan, ıslak bez veya su kabıyla giderebiliriz. Özellikle mevsimsel olarak C vitamini yoğun olan portakal, mandalina ve yeşil yapraklı sebzeler, marul, maydanoz gibi besinlerin tüketimine dikkat etmek, bunları besin alışkanlıklarına ekstra koymak gerekiyor.”
Şener, dikkat edildiği taktirde grip sezonunun atlatılabileceğini, üst solunum enfeksiyonu bulguları olan hastanın hemen antibiyotik almaması gerektiğini, gereksiz kullanılan antibiyotiğin vücutta direnç sorununa yol açacağını söyleyerek, antibiyotiğin gereksiz kullanımına dikkat çekti.
 
Gizem Tuğçe BAYHAN

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.