Reklam
Reklam

“Sık sık yaptıkları gibi tamamen bir algı operasyonu”

Çanakkale Cumhuriyet Halk Partisi Merkez İlçe Başkanı İsmet Güneşhan ve CHP Grup Başkanvekili Adnan Güler, Ak Parti Grup Başkanvekili Tülay Ömercioğlu’nun açıklamalarına ilişkin basın toplantısı düzenlediler.

939
“Sık sık yaptıkları gibi tamamen bir algı operasyonu”

Parti binasında düzenledikleri basın toplantısında konuşan Çanakkale Cumhuriyet Halk Partisi Merkez İlçe Başkanı İsmet Güneşhan, son zamanlarda CHP’ye yönelik özellikle AK Parti tarafından ciddi saldırıların olduğunu vurguladı. Güneşhan, “Bu şunu gösteriyor ki Cumhuriyet Halk Partisi’nin ayak sesleri ciddi şekilde hissediliyor ve korkmaya başladılar. Hangi konuyu ele alacaklarını bilmiyor. Ele aldıkları ve eleştiri getirdikleri konularının hiç birinin aslı astarı yok. Bunlar gündemi değiştirmek amacıyla yapılan açıklamalardır. Bildiğiniz gibi İstanbul İl Kadın Kolları Başkanımız Canan Kaftancıoğlu’nun seçilmesi ile birlikte bir karalama kampanyası başlattılar. Canan Hanım’ın seçilmesi onları tedirgin etti çünkü İstanbul’da kaybedeceklerini anladılar. Bu karalama kampanyası çerçevesinde hem belediye başkanımız hem de milletvekilimiz Muharrem Erkek’in adını da kullandılar. Maalesef Çanakkale’de de belediye başkanımıza karşı belediye çalışmalarıyla ilgili aslı astarı olmayan gerçeği yansıtmayan suçlamalarda bulundu” şeklinde konuştu.
 
“BOŞ BİR ÇABADAN ÖTEYE GEÇEMEMEKTİR”
Güneşhan’ın yaptığı konuşması sonrasında, Ömercioğlu’nun açıklamalarına ilişkin konuşan CHP Grup Başkanvekili Adnan Güler, “Geçtiğimiz günlerde AKP meclis üyesi ve Grup Başkanvekili Tülay Ömercioğlu bir basın açıklaması ile Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı ve partimizi her zaman yaptıkları gibi yine haksız, aslı olmayan iddialar ile suçlamıştır. Esasen bugün yapılan geçmişte sık sık yaptıkları gibi tamamen bir algı operasyonudur. Gerçekleri çarpıtarak siyasi taraftarlarına mesaj verme çabalarıdır. Bu nafile çabalar gerçeklere dayanmadığı için, tamamen gerçekleri çarpıtarak algı yaratmaya dönük olduğu için her seferinde boş bir çabadan öteye geçememektir” ifadelerinde bulundu.
 
“SİZ DEĞİL MİSİNİZ ARSALARI FETÖ ÖRGÜTÜNÜN HİZMETE SUNAN”
Güneşhan,”Öncellikle bizim partimiz hiç kimseye imtiyaz sunmaz. Onlar kendileri ile karıştırıyorlar. İstanbul’da, Ankara’da ve başka illerde onların rant için yaptıklarını kamuoyu biliyor. Ömercioğlu’na soruyorum, siz değil misiniz İstanbul’u betonlaştırdık diye itirafta bulunan ama sorumluluğunuzu kabule etmeyen? Siz değil misiniz Ankara’da parsel parsel arsaları FETÖ örgütünün hizmete sunan? Bu sebeple Çanakkale’de partimize ve özellikle başkanımıza haksız saldırılarla algı yönetimi yaratıp kendinizin yıllardır başka illerde yaptığınız rantları, terör örgütüne verdiğiniz arsaları unutturmaya çalışıyorsunuz” şeklinde Ömercioğlu’na sorular sordu.
 
Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın meclise baskı yaptığı iddiaları üzerine konuşan Güler, ”Bunu nereden çıkardılar? Bizim partimizde meclis üyeleri kendi hür iradeleri ile karar verir. Nitekim mecliste söz konusu oylamada iki Cumhuriyet Halk Partili arkadaşımız ret oyu vermişti. İmar komisyonunda alınan kararda ise AKP’li üye kabul oyu vermiştir. İmar komisyonunda yapılan bu işin doğru olduğunu kendi oyları ile deklare etmişler. Sonra ne olduysa siyasi kaygılarla meclisteki oylamada ret oyu vermişlerdir.  Bu karara da saygı duyuyoruz. Ama bu komisyonda yer alan AKP’li üye komisyonda kabul oyu verdikten sonra baskılarla mecliste çekimser oy vermek zorunda kalmıştır ve AKP’li üyelerin kabul oyu vermek istediklerini fakat partilerinden gelen baskılarla kabul oyu veremediklerini çok net biliyoruz. Dolayısıyla kimin baskı yaptığı çok açık ortada. Baskıyı yapan AKP’dir” iddialarında bulundu.
 
“ÇELİŞKİSİNİ ALGI YÖNETİMİ İLE KAFA KARIŞIKLIĞI YARATMAYA ÇALIŞIYOR”
“Sayın Ömercioğlu açıklamasında olayın teknik boyutunda da hatalar olduğunu söylüyor ama detaya girmiyor” diyen Güler, “İmar planına ait değişiklik AKFA’ya ait bir değişiklik değil. Çarpıtma buradan başlıyor. Boydan boya Kolin Otel’den başlayıp şuan ki yurt binasına kadar tüm planlamada Terzioğlu Vakfının yerleri de var, bir takım özel mülkiyet yerleri, belediyenin de yerleri var. Bu bütün alanın planlaması. Yapılan plan değişikliği ile burası konuta açık değil, kamusal alanlı amaçlar çocuk parkı, yeşil alan, yol, sosyal kültürel etkinlik alanları gibi yerler yapılabilir. İş merkezi, çarşı, AVM Kapalı otopark yapılabilir ama devre mülk yapılamaz. Bunlar projede var. Geçen aylarda aynı kıyı şeridinde bir Çocuk Bilim Merkezi protokolü imzalanıyor. Bu konular uzun zaman mecliste görüşüldü, oy birliği ile kararlarla bunlar yapıldı. Orada daha fazla yapılaşma var. Buna ses çıkarmıyorsunuz, alkışlıyorsunuz ondan daha düşük bir planlama geldiğinde ortalığı ayağa kaldırıyorsunuz.
Bu çocuk merkezinde otopark yok. Yeni planlamada AKFA yerinde 4500 metrekare otopark olacak. O bölgenin otopark sorununa da çözüm getiriliyor.  İddia edildiği gibi yoğun bir yapılaşma yok. Bu yerin etrafı çevrilmeyecek, halk yeşil alanla buluşabilecek.  Burada bu çelişkisini algı yönetimi ile kafa karışıklığı yaratmaya çalışıyor” ifadelerinde bulundu.
 
“ÇANAKKALE’YE GİREN İNSANLAR GÜZEL BİR SAHİL BANDI GÖRECEK”
 
Güneşhan, bölgenin İzmir yolundan şehre gelenler için yıkık bir görüntü olduğunu söyleyerek, “Bu görüntü sahil bandından gidecek ve Çanakkale’ye giren insanlar güzel bir sahil bandı görecek. Sahilde yürüyüş yolları olacak. Keşke o alan Kolin’den başlayıp yurda kadar yeşil alan olsa ama böyle bir imkân yok. Bir sürü vakfın yeri, özel mülkiyetler var. Bu yerleri alıp kamulaştırmak mümkün değil bu kadar para yok. Bu yapılamayınca o mezbele orada durmasın diye belediye bu planlamayı yapmıştır. Onun için insanları insafa davet ediyorum. Siyaset ikiyüzlü tavırlarla yapılmamalıdır. Doğru olan yapılmalıdır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bunu yapıyoruz diğer rakiplerimizden de bunu bekliyoruz” şeklinde konuştu.
 
Güneşhan, meclis grubunda kimsenin baskıyla oy kullanmayacağını belirtti. “İmar konularında bizim grubumuzda bakın kimi ret kimi kabul kimi de çekimser oy vermiş. Son 3 yıla bir bakın. Burada da bizim meclis üyelerimiz kendilerine göre oy vermişti. Her görüşe saygı duyuyoruz. Biz AKP’nİn çekimser vermesine de saygı duyuyoruz. Ama tutup algı yönetimi ile konuyu başka yerlere getirirseniz bizim itirazımız bu” dedi.
 
Gizem Tuğçe BAYHAN
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.