BİGA'DA KIZILAY HAFTASI KUTLANDI

Türk Kızılayı Biga Şube Başkanı Erdoğan Başer, Kızılay'ın dünyanın bir yerinde bir mazlumun sabah karnını doyururken başka bir coğrafyada geceyi aç geçirmesin diye yardımına koştuğunu söyledi.

789
BİGA'DA KIZILAY HAFTASI KUTLANDI

Türk Kızılayı Biga Şubesi, Kızılay Haftası'nı Belediye önünde düzenlediği etkinliklerle kutladı. Her yıl 29 Ekim- 4 Kasım tarihleri arasında kutlanan Kızılay Haftası etkinliklerinde bu yıl Genç Kızılay Biga Yönetimine ve gönüllülerine sağlıklı yaşam için 8 adet bisiklet dağıtıldı.  
Kızılay Biga Şube Başkanı Erdoğan Başer yaptığı açıklamada "Kızılay Haftası kapsamında tüm il, ilçelerde eş zamanlı olarak Genç Kızılay çeşitli etkinlikler düzenledi. Üniversite öğrencilerinden oluşan Genç Kızılay Biga Yönetimine ve gönüllülerine, Biga Kızılay Yönetim kurulunun kararı ile 8 adet bisiklet, 29 Ekim-4 Kasım Kızılay haftasında sağlıklı yaşam için yapılacak aktivitelerde kullanılması amacıyla teslim edildi. Bisikletler Gençlik Spor Müdürlüğü'nün bahçesine afetlerde kullanılmak üzere yakın zamanda yerleştirilen konteynırın içine konuldu. Sağlıklı yaşam için kullanılacak bisikletler, olası deprem anında yıkıntıların kapatacağı yollar sebebiyle, koordinasyon merkezleri arasındaki ulaşımı sağlamak amacıyla alındı. Gönüllülük esasında hafta etkinlikleri kapsamında okullarda faaliyet yapan gençlere çok teşekkür ediyorum." Dedi
 
Belediye önünde düzenlenen etkinliklere AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Karabiga Belediye Başkanı Ahmet Elbi katıldı.
 
Türk Kızılay’ı hakkında kısa bir bilgi verecek olursak;
 
Bu yılın sloganı 'Sensiz Olmaz' oldu
 
Türk Kızılay’ının bu yıl Kızılay Haftasındaki sloganı “Sensiz olmaz” oldu.
 
Her yıl 29 Ekim - 4 Kasım tarihleri arasında kutlanan Kızılay Haftası, Kızılaycılık bilincinin oluşturulmasında, Kızılay’ın ulusumuz açısından önemini vurgulamak ve Kızılay’ın karşılıksız sunduğu hizmetlere kamuoyu desteğini sağlamak açısından büyük önem taşıyor.
 
1868 yılından bu yana ulusal ve uluslararası alanda her koşulda insanların acısını hafifletmeye çalışan ve hizmetlerinde hiçbir ayrım ve çıkar gözetmeyen Türk Kızılay, ülkenin en köklü ve güçlü yardım kuruluşu niteliğini büyük bir gururla taşıyor. 151 yıldır insan onurunun korunması amacıyla, gönüllü olarak çalışmalar yürüten Türk Kızılay, günümüze kadar yurtiçi ve yurtdışında milyonlarca ihtiyaç sahibine halkımızın yardım elini uzattı. Türk Kızılay gönüllü olarak yürüttüğü tüm çalışmalarında vatandaşların desteğine de ihtiyaç duyuyor. Gerçekleştirilen çalışmaların doğru araçlar ile halkımıza aktarılması bu çalışmaların devamlılığına büyük katkı sağlıyor.
 
KIZILAY’DAN TÜM TOPLUMA ÇAĞRI “SENSİZ OLMAZ”
 
Savaşta ve barışta, sosyal hayatta, uluslararası alanda ve afetlerde birçok görev üstlenen Türk Kızılay, mensubu olduğu Hareketin 7 temel ilkesinden biri olan gönüllülük esasına göre çalışmalarını yürütüyor. Türk Kızılay’ın sonsuz bir özveriyle gerçekleştirdiği çalışmalarda temel gücünü, yardımsever halkımız ve Kızılaycılık ruhu oluşturuyor. Kızılay gönüllü bir hareket olarak bu yılın sloganını “Sensiz Olmaz” olarak belirledi. Topluma, 151 yıllık iyilik hareketinin onlarsız var olamayacağını hatırlatmak isteyen Kızılay, bu büyük iyilik hareketinin içinde olanlara da minnetini göstermeyi hedefliyor. Toplumsal dayanışmayı sağlamak, sosyal refahın gelişmesine katkıda bulunmak, yoksul ve muhtaç insanlara barınma, beslenme ve sağlık yardımı ulaştırmak gibi önemli görevler üstlenen ve birçok konuda da öncü olan Türk Kızılay, kan, ilkyardım, afet müdahale, sağlık, sosyal hizmetler, gençlik ve gönüllülük çalışmaları ile eğitim alanlarında da hizmetler sunuyor.
 
Kuruluşundan bu yana afete hazırlık ve afetlerde halkın gereksinimlerini karşılamaya yönelik çalışmalar yürüten Kızılay, ulusal ve uluslararası planda bütün bu çalışmalarıyla saygınlık kazandı.
 
Kızılay yurdumuzda meydana gelen doğal afetlerde, felaketzedelerin acılarına ortak olup yerleşim sistemleri, battaniye, giyim eşyası, gıda maddesi, sıcak yemek, sağlık yardımı yaparak afetzedelerin acısını hafifletiyor. Türk Kızılay, halk sağlığı ile yakından ilgilenen bir kurum olarak Türkiye’de kan hizmetlerinin kurulup geliştirilmesi görevini de üstlendi. Bölgesel Kan Merkezleri Projesi ile ülkemizin kan sorununu çözmeyi hedefleyen Kızılay, ülkemizin kan gereksiniminin önemli bir bölümünü karşılıyor. TÜRKÖK projesiyle sayesinde sağlanan eşleşmelerle kemik iliğine gereksinim duyan hastalara şifa oluyor. Türk Kızılay ülkemizin birçok bölgesinde hizmet veren tıp merkezleri ile hiçbir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımıza ücretsiz, diğer vatandaşlarımıza da sembolik ücretlerle sağlık hizmeti sunuyor. Sosyal hizmet alanında da birçok faaliyet yürüten Türk Kızılay, çalışma gücünü kaybetmiş, yoksul ve korunmaya muhtaç vatandaşlarımıza yiyecek, giyecek ve nakdi yardımlar yapıyor. Sosyal güvencesi olmayan kişilere ilaç yardımı ve ücretsiz sağlık yardımı yapan Kızılay, engelli vatandaşlarımıza da yardım elini uzatıyor. Türk Kızılay, ayni ve nakdi yardımlarının yanı sıra yurdumuzun değişik yörelerinde şubeleri tarafından kurulan ve yönetilen aş ocaklarında her gün binlerce yoksul vatandaşımıza sıcak yemek veriyor. Kızılay, hizmetlerinin kalitesini arttırmak amacıyla personeli, üyesi, gönüllüleri ve işbirliği içinde çalıştığı kurum ve kuruluşların çalışanlarına ve halkın afet bilincini arttırarak afetlerden daha az zarar görmelerini sağlamak amacıyla özellikle çocuklar olmak üzere bütün halkımıza yönelik eğitim programları düzenliyor.
 
YARDIMLAR YIL BOYU SÜRÜYOR
 
Çalışmaları zamanla sınırlı olmayan Türk Kızılay, yılın 365 günü ihtiyaç sahiplerinin yanında oluyor. Bu sebeple Kızılay’a gösterilen ilgi de bir hafta ile sınırlı kalmamalıdır. Unutulmaması gereken Kızılay’ın hepimizin Kızılay’ı olduğu, hepimizin bir gün Kızılay’a ihtiyacı olabileceği gerçeğidir. Kızılay, yardımseverlerin ve gönüllülerinin desteği ile dünyanın neresinde olursa olsun insan onurunun korunması doğrultusunda tüm gücüyle iyilik yolculuğuna devam edecektir.
 
YASEMİN ÖZDEŞ
 


Kaynak: Biganın Sesi

Etiketler; #kızılay
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.