BAŞHEKİM BAŞTÜRK’TEN '10 EKİM DÜNYA RUH SAĞLIĞI GÜNÜ' AÇIKLAMASI

Biga Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr.Gökhan BAŞTÜRK, ’10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü’ nedeniyle bir açıklama yaptı.  

1608
BAŞHEKİM BAŞTÜRK’TEN '10 EKİM DÜNYA RUH SAĞLIĞI GÜNÜ' AÇIKLAMASI

Biga Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr.Gökhan BAŞTÜRK, ‘10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü’ nedeniyle yazılı bir basın açıklaması yaptı. Op. Dr. Baştürk, insanın ruhsal ve bedensel varlığıyla bir bütün olduğunu belirterek, her zaman ve her yerde herkes için ruh sağlığı: daha fazla yatırım ve daha fazla erişim ruh sağlığının önemine değindi. Bu sene tüm dünya, milyonlarca insanın ruh sağlığını da etkileyen korona virüs salgını nedeniyle küresel olarak eşi görülmemiş bir sağlık önceliği yaşandığını ifade eden Op. Dr. Baştürk, “Dünya virüsü kontrol altına almak ve çözüm bulmak için mücadele ederken, yaşanan endişe, korku, izolasyon, sosyal mesafe ve kısıtlamalar, belirsizlik ve duygusal sıkıntıları artırmaktadır. Yaklaşık 450 milyon insan, dünya çapında sağlıksızlık ve engelliliğin önde gelen nedenleri arasında yer alan ruhsal bozukluklarla yaşamaktadır. (DSÖ Dünya Sağlık Raporu, 2001), her dört kişiden biri hayatlarının bir aşamasında ruhsal bir bozukluktan etkilenirken, zihinsel, nörolojik ve madde kullanım bozuklukları, toplam küresel hastalık yükünün yüzde 13’ünü oluşturmaktadır. (DSÖ, 2012), Dünya Sağlık Örgütü (2018), tüm dünyada her 40 saniyede bir kişinin intihar ederek öldüğünü belirtiyor. Bu, her yıl intihar sonucu ölen 800 binden fazla insanı temsil ediyor ve bu, savaş ve cinayet nedeniyle ölenlerin toplamından daha fazla. Her intihar, aileleri, toplumu ve tüm ülkeleri etkileyen ve geride kalan insanlar üzerinde uzun süreli ve yıkıcı etkileri olan bir trajedi oluşturur. Bu kasvetli tablo, ruh sağlığına her zamankinden daha fazla öncelik verilmesini gerektiriyor. Mevcut küresel acil sağlık durumu altında hiç kimsenin ruh sağlığı hizmetinden mahrum bırakılmaması gerekir. Ülkemizde Mart 2020 tarihinden bu yana etkisini gösteren korona virüs salgın sürecinde erişilebilir ruh sağlığı hizmetlerinin sağlanabilmesi için pandemi psikososyal destek planlama ve çalışmaları yapılmıştır” dedi.
 
Korona virüs döneminde herkes için erişilebilir ruh sağlığı çalışmaları
 
Korona virüs ile mücadele kapsamında ülkede psikososyal destek hizmeti verecek telefon hatları kurulmuş ve hizmet verilmeye başlandığını ifade eden Op.Dr.Gökhan BAŞTÜRK, “Halkın ve sağlık çalışanlarının değişen günlük yaşam alışkanlıkları ve kendileri ile sevdikleri için duydukları yoğun kaygı, öfke, korku, çaresizlikten kaynaklanan stresin en aza indirebilmesi, kronik ruhsal bozukluğu olan ve takibi gereken bireylere ve ailelerine verilen desteğin sürdürülebilmesi amaçlanmıştır. Sosyoekonomik sorunlar yaşayan bireyler, Vefa Sosyal Destek, SYDV, SED, İŞKUR, ŞÖNİM, AMATEM-ÇEMATEM, SHM, Korona virüs polikliniği ya da Çocuk İzlem Merkezi’ne yönlendirmeleri yapılmaktadır. Kurulan psikososyal destek hatlarında, salgın öncesinde de illerinde görev yapmakta olan yetişkin ve çocuk ergen psikiyatristleri, psikolog, sosyal çalışmacı ve çocuk gelişimcilerden oluşan Sağlık Bakanlığı personeli hizmet vermektedir.   
Ruh sağlığı ve ruh sağlığı hizmetleri herkes için her zaman her yerde bir insan hakkıdır. Erişilebilir hizmetlerin artırılması ruh sağlığının korunması ve güçlendirilmesi için çok önemlidir.” diye konuştu.
 
Op.Dr.Gökhan BAŞTÜRK, “Ruh sağlığı hizmetlerinden yararlanmak için; ilimiz hastanelerindeki Yetişkin Ruh Sağlığı ve Hastalıkları polikliniklerinden ve Çocuk-Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları polikliniklerine başvurabileceğiniz gibi, Çanakkale İl Pandemi Kurulu’nca kurulan COVID-19 Koronavirüs Psikolojik Danışma Hattı’dan (0286 212 04 84) ve Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü Sağlıklı Hayat Merkezi’nden (0286 212 11 29) kendiniz, çocuklarınız ve yakınlarınız için ücretsiz psikolojik destek hizmeti alabilirsiniz.” Şeklinde konuştu.
 
YASEMİN ÖZDEŞ
 


Kaynak: Biganın Sesi
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.