KADIN ÇİFTÇİ UNUTULMADI

Biga İlçe Tarım ve Orman Müdürü Fevzi Atmaca, 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü münasebetiyle Biga’nın Akkayrak köyünde hem bitkisel hem de hayvansal üretim yapan Gülşen ÖZKAN' ı ziyaret etti.

721
KADIN ÇİFTÇİ UNUTULMADI

 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü münasebetiyle kadın çiftçiyi ziyaret eden Atmaca, üretimleri için Özkan’a teşekkür ederek bereketli olsun temennisinde bulundu ve tüm kadın üreticilerin "Dünya Kadın Çiftçiler Gününü" kutladı. Uluslararası Tarım Üreticileri Derneği'nin 15 Ekim'i Dünya Kadın Çiftçiler Günü olarak ilan ettiğini belirten İlçe Müdürü Fevzi Atmaca, bu özel günün 1997 yılından beri ülkemizde de kutlandığını hatırlatarak "Günümüzün ve geleceğin en stratejik sektörlerinden biri olan tarım sektörünün en önemli yapıtaşlarından biri de kadın çiftçilerdir. Kadınlar; tarımsal üretimde, kaynakların sürdürülebilir kullanımında, gıda üretiminde ve gıda Güvenliğinde önemli rol oynamaktadırlar. Tarımın kadınların omuzlarında yükseleceğine inanan Bakanlığımız, tarımsal desteklemeler, projeler ve eğitimlerde kadınlara yönelik çalışmalara ağırlık vermektedir. Bu alanda bölgesel olarak Kadın Çiftçilerimize yönelik çalıştaylar düzenlenmektedir. Uygulamış olduğumuz projelerde ve Ekonomik Yatırımlar programında kadınlarımıza pozitif ayrımcılık uygulamaktadır. Kırsalda yaşayan faal nüfus içinde yer alan kadınların %90'nından fazlası tarımla uğraşmaktadır. Gerek dünyada gerekse Türkiye'de tarımsal üretimin ve kırsal hayatın sürekliliğinin sağlanmasında kırsal alanda yaşayan kadınlar, önemli rol oynamaktadırlar" dedi
 
Ülkemizdeki kadınların her zaman çok çalıştıklarını, özellikle köylerde yaşayan kadınların ev, tarla ve hayvancılık işlerini neredeyse tek başlarına yürüttüklerini ifade eden Atmaca; “Kadın çiftçilerin eğitimi konusunda Bakanlığımız birçok proje hazırlayıp hayata geçirmiştir. Kadınlarımızın tarım sektöründe birlik ve beraberlik içerisinde hareket ederek, kooperatif ve birliklerde daha çok yer alması gerekmektedir. Bu vesileyle, tarlada tarımın her aşamasında neredeyse yüzde 80-90'lara varan oranlarda işgücüne katılan, evde her zaman bize şefkatli bir anne, bir eş olan kadın çiftçilerimizin hatırlanması açısından önemli olan 'Dünya Kadın Çiftçiler Günü'nü kutluyorum." İfadelerini kullandı.
 
Cahit mavili
 


Kaynak: Biganın Sesi
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.