Reklam

MİZAH FESTİVALİ, BİGA’DA DA YANKI BULDU

16-25 Aralık tarihleri arasında gerçekleşen İzmir Mizah Festivali’nin katılımcıları ile ilgili Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ve MHP Biga İlçe Başkanı Salih Altınkaya yazılı açıklamalarla tepki göstermişti.

5105
MİZAH FESTİVALİ, BİGA’DA DA YANKI BULDU


 
16-25 Aralık tarihleri arasında gerçekleşen İzmir Mizah Festivali’nin katılımcıları ile ilgili Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ve MHP Biga İlçe Başkanı Salih Altınkaya yazılı açıklamalarla tepki göstermişti. Bu krize CHP Biga İlçe Başkanlığı da İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin basın açıklamasını paylaşarak cevap verdi.
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 16-25 Aralık arasında düzenlediği Mizah Festivali programı kapsamında çağırılan bazı karikatüristlerin Türk ve İslam karşıtı olduğu iddiaları uzun süre dile getirildikten sonra söz konusu etkinlikler iptal edildi. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger iptal kararını bir Twitter kullanıcısına verdiği yanıtla duyururken, İzmir Büyükşehir Belediyesi de yazılı açıklamayla iddialara cevap verdi.
 
İZMİR’DEKİ KRİZ, BİGA’DA DA YANKI BULDU
 
Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ve MHP Biga İlçe Başkanı Salih Altınkaya’nın da yazılı açıklamalarla tepki gösterdiği krize CHP Biga İlçe Başkanlığı da sosyal medya hesabından İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin basın açıklamasını paylaşarak cevap verdi.
 
CHP Biga İlçe Başkanlığının sosyal medya hesabından paylaştığı İzmir Büyükşehir Belediyesinin basın açıklaması;
"Bu yıl ilk kez uluslararası boyutta düzenlenen ve pandemi koşulları nedeniyle uzaktan katılımla 16-25 Aralık tarihleri arasında gerçekleşen İzmir Mizah Festivali’nin katılımcıları ile ilgili gerçek dışı iddialar üzerine bir açıklama yapma gereği doğmuştur.
Öncelikle belirtmeliyiz ki, Charlie Hebdo dergisinden herhangi bir karikatürist İzmir Uluslararası Mizah Festivali’ne davet edilmemiştir. Bu kapsamda ortaya atılan iddialar tamamen gerçek dışıdır.
Bununla birlikte etkinliğe katılan karikatür ve mizahçılar içinden iki ismin aleyhinde bazı olumsuz açıklama ve yayınlar yapıldığı görülmektedir. Festival etkinliğindeki konuşmacılar arasında yer alan şimdi kışkırtıcı yayınlara konu edilen dünyaca ünlü iki karikatürist Kichka ve Plantu ise önceki yıllarda ülkemizi ziyaret ederek bakan ve Başbakan Yardımcısı düzeyinde kabul görmüş, üst düzey tebrik ve takdirlere mazhar olmuş isimlerdir.
24 Aralık tarihinde yayınlanması planlanan “Dünya Karikatüründe Toplumsal Eleştiri ve Mizah” başlıklı oturumlara katılan 10 karikatürist dahil hiçbir katılımcıya ücret ödenmemiştir. Festival içeriğinin çekimleri yayın tarihi öncesinde dijital ortamda tamamlanmıştır.
Ancak bazı siyasetçilerin şoven-popülist söylemlerinin de etkisiyle estirilmeye çalışılan hava hoşgörü ve huzur ortamını baltalamıştır. Festival moderatörü ve Festival Yönetmeni’nin tarafımıza yazılı yaptığı 24 Aralık etkinliklerini yayından çekme talebi kabul edilmiştir."
 
mehmet özdeş
 


Kaynak: Biganın Sesi
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.