Reklam

Sentetik Çim Sahaları Sağlıklı mı ? Zararlı mı ? Faydalı mı ?

Son zamanlarda Türkiye’de özelikle amatör kulüplere yapılan sentetik çim sahalarının zararlarını anlatmak istiyorum.

1952 0

Mehmet Özdeş

Mehmet Özdeş

Futbol sahalarında kullanılan sentetik çimin birçok zararı bulunduğunu, bu yüzden Avrupa'da doğal çimin tercih edildiğini birçok sporsever kişi bilmektedir. Türkiye'deki yetkililerin de bir an evvel bu yanlıştan vazgeçmeleri gerektiğini söylemek istiyorum. Sentetik çim yerine doğal çimin kullanılması daha doğrudur.
 
Sentetik Çim pahalı ve sporcu sağlığında ciddi problemler oluşturmaktadır.
Ülkemizden yüz binlerce doların Avrupa'ya gitmesine neden olduğunu düşünüyorum. Çanakkale merkez ve ilçelerde bir çok sentetik çim sahası bulunmaktadır. En son ise Gökçeada ilçesinde inşa edilmesi planlanan sentetik futbol sahasının ihalesi yapıldı. Daha önce de Biga İlyas Bayram Stadı doğal çimden suni çime dönüştürülmüştü. Bilindi  gibi Ankara 19 Mayıs Stadı'nda 615 bin avroya mal edilerek yapılan sentetik çimin, sporcuların şikayeti üzerine yaklaşık 450 bin lira karşılığında doğal çime dönüştürülmesi kararı alınmıştı ve Ankara 19 Mayıs Stadı tekrar doğal çime dönüştürüldü.
 
Hazır çim ev, okul, hastane ve otel bahçeleri, şehir içi park bahçelerinin yanı sıra futbol sahalarında yaygın olarak kullanılıyor. Son zamanlarda özellikle futbol sahalarında doğal hazır çim yerine sentetik çim kullanılması sektörde sıkıntılara neden oluyor. Oysa futbol sahasında doğal çim kullanılmasının sentetik çime göre birçok avantajları var. Yapay olarak üretilen sentetik çimler, sahada zeminin kayganlığını artırması ve kullanıldığı zeminde oluşturduğu sertlikten dolayı sporcuların sakatlanmalarını artırıyor. Sentetik çimin atıkları da çevreye onarılmaz zararlar veriyor. Doğaya dost olan doğal çimlerin, düzenli bakılması halinde kendi kendini yenileme özelliği bulunuyor, sık sık değiştirilmesi gerekmiyor. Sporcuların sağlığını tehdit etmeyen doğal çimler daha yumuşak olmaları ve toprağın su tutma özelliği sayesinde sakatlanmaları daha aza indiriyor.
 
Sentetik çimin de belli aralıklarla bakımının yapılması, sulanması gerekmektedir.
Doğal çimin sentetik çimden yüzde 50-60 daha ucuz olduğunu herkes bilmektedir.
Sentetik çimler çoğunlukla ithal maddeler kullanılarak üretiliyor, döviz kaybı oluşturuyor. Dışa bağımlı bir ürün.
Peki yetkililer neden hala sentetik çim diyor?
Yapılması planlanan ve ihalesi yapılan sentetik çim sahaların spor adamlara ve sporculara neden danışılmıyor?
Her seferinde ihalesini yaptık bitti o  ilçeye bu ilçeye sentetik çim sahası kazandırdık.
Peki iyi mi yaptığınız kötü mü?
Biga 18 Eylül Sahasının halini de bir gelin görün !!!
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
AYSUN391 - 02.01.2021 19:27:48
Merhaba...bu çimlerin, kullanılmış lastiklerin öğütülerek elde edildiğini ve bunun yaydığı zararların onarılmaz olduğunu okumuştum..Ve bu konuyla ilgili tubitak 4006 ya katılmak istiyoruz okul olarak...Yardımcı olabileceğinizi düşündüm...