Reklam

BİGA'DA 153. STP TOPLANTISI YAPILDI

Biga Sivil Toplum Platformu’nun 153’üncü toplantısı, Biga Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İbrahim Mutur başkanlığında, Biga Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi.

388
BİGA'DA 153. STP TOPLANTISI YAPILDI

Toplantının ev sahipleri arasında Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan Doğan, Biga Şoförler Odası Başkanı Sait Tanur, Biga Ticaret Borsası Başkanı Mesut Okyay, Biga Ziraat Odası Başkanı Güray Ergün ve Biga Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı İsmail Özer yer aldılar. Toplantıda Tarım Bakanlığı’nın Dijital Tarım Pazarı tanıtıldı, 3’üncü Sanayi Sitesi’nin son durumu anlatıldı ve Bigaspor’a destek konusu görüşüldü.
 
Toplantıda Çanakkale İl Tarım Müdürlüğü’nden Yüksek Ziraat Mühendisi Hakan Turan, üreticilerin ve satıcıların tarımda dijitalleşme adıyla buluşturulduğu Dijital Tarım Pazarı’nı tanıttı. Biga Meslek Yüksek Okulu Müdürü Ertuğrul Bilgücü ise Biga Meslek Yüksek Okulu’ndaki tüm bölümlerin öğrenci kapasitelerinin dolduğunu bilgisini paylaştı.
 
ÜÇÜNCÜ SANAYİ SİTESİ
 
Ardından 3 No’lu Biga Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Bülent Dülger ise oluşturulacak üçüncü sanayi sitesi için tapuyu almaya hak kazandıklarını anlatmak için yaptığı konuşmada; “Bir hayalle başladık. Bu benim çocukluk hayalimdi. Nasip oldu, bugünlere geldik. Bugünlere gelmemize vesile olan sayın Grup Başkan Vekilimiz Bülent Turan, Gümüşçay Belediye Başkanımız Adnan Pastırmacı, Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkanım Şadan Doğan, Biga Esnaf Odası Başkanım İbrahim Mutur ile bugünlere geldik. Çok güzel bir anektodumuz var. Hep birlikte köye girdik. Köy benim köyüm. Tatlı tatlı sohbet ettik. Köylüler bize sorular sordular. Sonuçta onların olurunu aldık. Yola çıktık. Yolumuz uzun ve derin bir yol. Meşakkatli ve kolay bir yol değil. Emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler ediyorum. Biz bu yola bir takım ruhuyla çıktık. Üretime, istihdama, ülkemizin geleceğine talip olduk. 1,5 yıl gibi bir zamanımızı aldı ama sonuçta mutlu sona geldik. Tapumuzu aldık. Bu tapumuzun bize geçmesi için belirli bir süre geçmesi gerekiyor. Şimdi komisyon oluşturulacak. Komisyonun verdiği karar bakanlığımıza gidecek. Hazine Bakanlığımız bunun karşılığında bir miktar talep edecekler. Ve sonunda üretime, istihdama katkı sağlayacağız” ifadelerini kullandı.
 
BİGASPOR’A DESTEK TALEBİ
 
Bigaspor Başkanı Serkan Özkan da söz alarak Bigaspor’un kaynak sorununu gündeme getirdi ve destek istedi. Başkan Özkan yaptığı konuşmada; “Bigamızın ortak marka değeri olan kulübümüzle ilgili konuşacağım. Buradaki toplantıda herkesin ortak amacı Biga ismini her platformda başarıyla temsil etmek olduğu aşikar. Bölgesel Amatör Lig’de mücadele eden takımımız sadece Bigamızı değil, Şehitler diyarı Çanakkalemizi de en güzel şekilde temsil ediyor. Takımımız 4’te 4 yaparak başladı. Bu hafta da Yalova deplasmanına gidiyoruz. Sakat oyuncularımızın tedavileri devam ediyor. 250 tane altyapı oyuncumuz da var. 12, 14, 16 ve 18 yaş gruplarına katılıyoruz. Bigasporumuz için sizlerin de desteğiyle elimizden geleni yapacağız. Belediye başkanımız, Ticaret ve Sanayi Odası başkanımız, Biga Esnaf Odası başkanımız, Biga Ziraat Odası Başkanımız 100’er adet kombine kart alarak bize destek oldular. Yönetici arkadaşlarımızla birlikte elimizden geleni yapıyoruz. Yetiyor mu, derseniz, yetmiyor” ifadelerini kullandı.
 
Başkan Özkan çay boyundaki otoparktan Biga’daki spor kulüplerine gelir elde edilmesi fikrini paylaştı. Biga dışından yöresel ürünler satan bir firmanın 100 bin lira destek olma teklifini Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan Doğan’ın ‘Biga esnafına zarar verir’ düşüncesiyle kabul etmediğini paylaşması üzerine söz alan Başkan Doğan ise kulübe destek olacaklarını ve Karabiga’da bir yatırıma başladıklarını söyledi. Başkan Doğan bu yatırımın başlamasıyla kulübe maddi destek olma sözü verdi.
 
Başkan Doğan ayrıca; “Biga Belediyesi, Biga TSO ve Biga ESO olarak destek olacağız. Biz yönetim olarak karar aldık. Biz üçümüz size bu 100 bin lirayı bir şekilde bulacağız. Biz odalarımızla ve diğer iş adamlarımızla bir araya gelip konuşacağız ve destek olacağız. Nasıl bir şey olur. Bunun üzerine çalışacağız. Buraya iyi yatırımcılar geliyor. Karabiga’ya bir yatırım yapıyoruz. Bütün her şey hazır. İşimizin onayı geldiğinde biz ilk desteği olacağız. Bir başka işimiz daha onay bekliyor. Onay gelirse oradan da bir destek oluruz” dedi.
 
Biga’daki birlik ve beraberliğe vurgu yapan Biga Kaymakamı Erdinç Dolu ise konuşmasında; “6 Eylül’de başladığım Biga’daki görev süremde üçüncü ayıma giriyorum. İlk gün de söylemiştim. İlk günümden son günüme kadar, Biga’da yaşayan vatandaşlarımızın dertleriyle dertlenmeye ve her kesimin, her vatandaşımızın gönül kapısını çalmaya geldim” dedi.
 
Biga sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine hitaben konuşan Kaymakam Dolu şunları söyledi:
 
“SON VURUŞTA HIZLA OLMALIYIZ”
 
“Gerek beni ziyaret eden, gerekse benim ziyaret ettiğim kişi ve kurumların temsilcilerine de Bigamızın artı yönlerini, güçlü yönlerini söyledim. Gerçekten ilçe olmasına rağmen Biga, bırakın Çanakkale’yi birçok ille rekabet edebilecek bir dinamizme sahip. Bunu sizin huzurunuzda olduğum için değil, Biga dışında da herkese aynı şeyi söylüyorum. Bu çok büyük bir avantaj. Aynı zamanda Bigalılık kültürünün olması da çok büyük bir avantaj. Birçok şehirde olmayan bir şey bu. Büyük avantajlardan birisi de bize her türlü desteği veren ve vereceğini ifade eden güçlü bir Ankara temsilcimiz, grup başkan vekilimiz var. Hem yatırımların gelmesi, hem hizmetlerin gelmesi hem de sorunların iyi bir şekilde anlatılabilmesi için çok büyük bir avantaja sahibiz. Dezavantajlarımız yok mu? Var. Son vuruş anlamında hızlı olmamız gerektiğine inanıyorum.”
 
“COĞRAFİ İŞARETLER KONUSUNDA HIZLI OLMALIYIZ”
 
“Daha önceki toplantıda gündeme geldi. Tevfik beyle de görüştüm biraz önce. Coğrafi işaret konusu örneğin. 90’lı yıllardan beri konuşulan bir şey. Biz daha önceki toplantıda hocalarımıza da söyledik. Bu işi bu yıl yaptınız, yaptınız. Yoksa başka firma… Bu işleri hızlı sonuçlandırmanın formülü karşı tarafa süre vererek çalışmak. Aralık ayında biz ürünlerimizin başlangıcını yapamazsak, ben açık söylüyorum, üniversite ile çalışmam. Bu işi sürüncemede bırakmak istemiyorum. Bunun gibi Biga’yı belki bir üst lige taşıyacak çok proje var. Bize düşen görev, yılmadan, mücadele ederek bu projelerin bir an önce hayata geçmesini sağlamak. Bir önceki toplantıda eğitim konusu gündeme gelmişti. Borsamıza teşekkür ediyorum. Yazılar Bakanlığımıza ulaştı. Bakanlığımızın onaylaması durumunda Çavuşköy’de özel gereksinime ihtiyaç duyan çocuklarımız için 8 derslikli bir okulun inşaatına inşallah 2022’de başlayacağız.”
 
“HARAM LOKMA GEÇMEYECEK”
 
“Biz Biga olarak güçlü bir aileyiz. Bu toplantıları ne kadar önemsediğimi de bir önceki toplantıda ifade etmiştim. Ancak alınan kararlar hayata geçmezse, burada sunumlar yapılır, biz dinleriz, siz konuşursunuz biz dinleriz, bu şekilde devam eder. Burada konuştuğumuz konuları bir an önce hayata geçirmezsek açıkçası benim güvenim azalır. Dolayısıyla burada konuşmak yetmiyor. Bunu hayata dökmek lazım. Genelde açıksözlülükle söylüyorum. Benim tarafım yok. Neyse onu söyleyen bir insanım ben. Seven ve sevmeyen anlamında keskin bir çizgim vardır. Ben bunu umursamam. Devlet beni o koltuğu oturtuyorsa, ben onun hakkını vermeliyim. Müdür arkadaşlara da söylüyorum. Biga’ya hizmet etme noktasında iki şeye dikkat ederim. Haram lokma geçmeyecek ve peşkeş çekilmeyecek. ‘Onun dışında Biga yararına olan her şeye imza atabilirsiniz, ben atıyorum. Bir sorunla karşılaştığınız da ben arkanızdayım’ diyorum. Yapılacak çok iş var. Projelerimizi ivedi bir şekilde hayata geçirmemiz lazım. Herkesin imkanı ölçüsünde elini taşın altına koyması lazım. Üniversite öğrencilerimiz konusunda evet, sayı düştü. Üniversite camiasının yapması gerekenler var. Ancak bizim de yapmamız gerekenler var. Karşı taraftan beklemek bence işin kolaycılığı. Eğer biz ödevimizi yapmayıp karşı taraftan beklersek bence sonuca ulaşamayız. Buradaki meseleleri, sorunları hayata geçiremeyeceksek gelmenin ne anlamı var.”
 
“BİGALILIK KÜLTÜRÜYLE GURUR DUYMALISINIZ”
 
“Tekrar ediyorum. Birçok yerde çalıştım. Buradaki uyum ve dinamizm, bu Bigalılık kültürü inanın başka yerde yok. Bence gurur duymalısınız. Tek sıkıntı gol vuruşu anlamında. Ahmet Alp konusunda 2 milyon doların üzerinde para toplandı. Bu paranın büyük bir bölümü Biga’da toplandı. Bigalı olarak ne kadar gurur duysanız o kadar az. Bu parayı bir ilçe nazarında toplamak kolay değil. 25 milyona yakın para. Bunu toplayan birlik, beraberlik, irade her şeyin üstesinden gelir. Ben açık sözlüyüm. Gönlümde ne varsa söylüyorum. Odalarımız güçlü, istekli. Belediye başkanlarımız burada. İyi işler ortaya koymaya çalışıyorlar. Dinamizm var. Güçlü bir grup başkan vekilimiz var. Ben pes etmem. Bakmayın burada sitem ediyorum, söyleniyorum ama yarın ben yine çalışmaya aynı istek ve arzuyla devam ederim. Gerçekten dertlendiğim için, potansiyeli gördüğüm için söylüyorum. Benim sitemlerimi, serzenişlerimi iyi niyetli yorumlamanızı istiyorum. Bir sonraki toplantıda bunların hayata geçmesi lazım. Ben bunu bekliyorum.”
 
“BİR VE BERABER OLDUĞUMUZ SÜRECE…”
 
Toplantıda konuşan Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ise özetle; “Gelişen çağımızda, teknolojik gelişimde bizim her alanda ona ayak uydurmamız gerekiyor. Tarımsal pazarlamada dijitalleşmenin önemine inanıyorum. Biga her konuda kendi kendine yetebilen ve her anlamda dinamikliği içinde barındırabilen bir ilçe. Biz Biga’yı anlatırken Türkiye’deki internetten mobilya satışının yüzde 75-80’inin Biga’dan yapıldığını gururla anlatıyorum. Tarımda neden olmasın. Bu konuda sivil toplum kuruluşlarına da önemli görevler düşüyor. Hepimiz almış olduğumuz görevleri hakkıyla yerine getirmeye çalışıyoruz. Spor kulüplerimiz, çocuklarımıza sahip çıkmak, onları kötü alışkanlıklardan korumak için gayretle görevlerini yerine getiriyorlar. Biz buna şahidiz. Düzenli bir gelirleri olmadığı için, iş dünyamızın ve Bigalıların destekleriyle onlar faaliyetlerini sürdürebiliyorlar. Biz Biga Belediyesi olarak tüm spor kulüplerimize maddi yardım ve ulaşım anlamında her zaman sahip çıkıyoruz. Sezonun başı. 4’te 4. Nazar değmesin inşallah. Arkadaşlarımız gayretle mücadele ediyor. Burada takıldıkları konu bütçe. Bizim yerel yönetim olarak imkanlarımız kısıtlı. Tabii biz tüm imkanlarımızı kullanıyoruz. Bigasporumuza sahip çıkmamız lazım. Biz bir ve beraber olduğumuz sürece Bigamızda yapamayacağımız hiçbir iş yok” ifadelerini kullandı.
 
Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan da toplantı sonunda Haziran ayında yapmayı planladıkları Biga Kültür Festivali’ndeki tüm geliri Bigaspor’a bağışlayacaklarını ifade etti.
 
Mehmet özdeş
 


Kaynak: Biganın Sesi
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.