BİGA’DA HAYVAN HAREKETLERİNE SIKI KONTROL

Biga’da hayvan hastalıklarının yayılmasının önüne geçmek ve özellikle dışarıdan hastalıklı hayvanların girişini engellemek amacıyla yol denetimleri yapılıyor.

446
BİGA’DA HAYVAN HAREKETLERİNE SIKI KONTROL


Biga’da hayvan hastalıklarının yayılmasının önüne geçmek ve özellikle dışarıdan hastalıklı hayvanların girişini engellemek amacıyla yol denetimleri yapılıyor.
 
Biga İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ekipleri tarafından hayvan hareketlerini kontrol altında tutarak, hayvan hastalıklarının yayılmasının önüne geçmek ve özellikle dışarıdan hastalıklı hayvanların ilçeye girişini engellemek amacıyla yol denetimleri yapılıyor.
 
Biga İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri, hayvan sağlığının insan sağlığını doğrudan etkilediğini, hayvan sağlığının sağlanamadığı bir ortamda insan sağlığını korumak ve güvenilir gıdaya erişmenin mümkün olmadığını belirttiler. Yetkililer, “Müdürlüğümüz Hayvan Sağlığı ekipleri tarafından hayvan hastalıklarının en büyük bulaşma yollarından biri olan kontrolsüz hayvan hareketlerini engellemek amacıyla yol denetimleri yapıldı. Hayvan sağlığının sağlanamadığı bir ortamda insan sağlığını korumak ve güvenilir gıdaya erişmek mümkün olmamaktadır. Hayvansal ürünlerin insan beslenmesindeki önemi ve hayvan sağlığının doğrudan insan sağlığını etkilediği unutulmamalıdır. Bundan dolayı hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıkların önüne geçilebilmesi için öncelikle hayvan sağlığı korunmalıdır. Hayvan hastalıklarının kontrol altına alınabilmesi ve kontrolsüz hayvan hareketlerinin engellenmesi amacıyla yol kontrollerinin büyük önem arz etmekte olup, Hayvan hastalıklarının bulaşmasında en önemli etken kontrolsüz hayvan hareketleridir. İller arası sevk edilecek hayvan ve hayvansal ürünlerin sevki ancak veteriner hekim kontrol ve muayenesi sonrası düzenlenen "Veteriner Sağlık Raporu" ile yapılabilmektedir. Bundan dolayı İlimiz içerisinde kontrolsüz hayvan hareketlerini kontrol altına almak ve özellikle il dışından hastalıklı hayvanların ilimize girişini engellemek amacıyla hayvan sağlığı ekiplerimiz tarafından yıl boyunca yol denetimleri yapılmaktadır. Ülkemizde görülen şap hastalığından dolayı şu an için mezbaha (kesim), ithalat ve ihracat dışında İl içi ve il dışı hayvan hareketleri yasak olup, Hayvan Sağlığı ekiplerimizce şap hastalığına karşı aşılama devam etmektedir.”diye konuştular
 
Mehmet ÖZDEŞ
 


Kaynak: Biganın Sesi

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.