Biga’da hibrit tohum toprakla buluştu Biga’da hibrit tohum toprakla buluştu
Biga’da çiftçiler hazırladıkları çeltik tarlalarını ekmeye başladı.

Pilavdan dolmaya, sütlaçtan sarmaya pek çok yemek ve tatlının en önemli unsuru pirincin üretimi için kolları sıvayan Biga çiftçisi tarlalarını hazırladı.

İyi bir tesviye isteyen çeltik için tarlalarını düzleştiren çiftçiler, daha sonra bol su içinde yetişen çeltik için su tutacak tava adı verilen öbekleri yaptı. Üretici, çeltik tohumunu ise serpme usulüyle toprakla buluşturuyor. Hasat ve harmana kadar gübreleme, yabancı otla mücadele ve sulama gibi meşakkatli bir yolculuğun ardından sofralardaki yerini alan pirinç için Bigalı çiftçiler alın teri akıtıyor.

ÇİFTÇİ UMUTLU

Çeltik tarlalarını ekim için hazırladıklarını anlatan Bigalı çiftçiler; "Tarla öncelikle eğimli olmayacak. Suyun getirilebileceği bir alan uygun alandır. İlk işlem tarlamızı sürdük, ondan bir iki gün sonra lazer işlemini yaptık ve şimdi tesviye işlemini tamamlıyoruz. Bu yıl çeltik üretiminden umutluyuz. İnşallah hasat dönemini de verimli şekilde tamamlarız. Elimizden geldiğince işimizin başında durarak en iyi verimi almak için çaba harcıyoruz." ifadelerini kullandılar.


Mehmet ÖZDEŞ


Editör: Haber Merkezi