Çanakkale açıklarında 4'ü çocuk 17 kişi kurtarıldı Çanakkale açıklarında 4'ü çocuk 17 kişi kurtarıldı
Biga’nın Işıkeli Köyü ’nün vazgeçilmezi nohut kahvesi, geçmişi ile merak uyandırıyor. 1.Dünya savaşı zamanında adını alan nohut kahvesi bugün hâlâ ilgi odağı.

Birinci Dünya Savaşı yıllarında yaşanan kıtlık nedeniyle hayati önem arz etmeyen hiçbir şey ithal edilemiyordu. Kahve de bu ithal edilemeyen ürünlerden biriydi. Zor yılların yaşandığı bu dönemde Türk kahvesinin yerine alternatif olarak elde bulunan nohuttan kahve yapıldı. 109 yıl önce yapılan bu kahve artık unutulmaya yüz tutsa da Biga’nın Işıkeli Köyü’nde yaşatılmaya devam ediyor. Nohut kahvesini duyan vatandaşlar, Işıkeli Köyüne sırf bu kahveyi içmek için uğruyor.


“KITLIK DÖNEMLERİNDE NOHUTU KAVURMUŞLAR”
Dillere destan nohut kahvesinin ortaya çıkışı ve yapılışını anlatan kahvehane işletmecisi Cemil Kısa Cemil Kısa, “Günümüzde sadece bu köyde yapılıyor diyebilirim. Doğma büyüme bu köylüyüm. Burada doğdum büyüdüm. Nohut kahvesi ile tanınıyoruz. Tabi savaş döneminde içilen bir kahveydi, biliniyordu ama ondan sonra unutuldu. 1 Dünya Savaşı'nda kahvenin gelemediği zaman kıtlık dönemlerinde nohutu kavurmuşlar, o zaman nohut varmış nohutu denemişler. Nohutu kahve gibi kavurmuşlar, kahve gibi çekmişler ve kahve gibi içmişler o günden bugüne. Tabii ki önce dedelerimiz yapıyordu. Sonra babamız yapmaya başladı. En sonunda bize geçti belki günümüzde çok az insan bunu tanıyor, biliyor. Hem burada sunumla hem paket olarak hem de sosyal medya aracılığıyla bütün Türkiye'ye tanıtmaya çalışıyoruz doğal sadece nohuttan yapılan bir kahve.” açıklamasında bulundu.


Bahar Karakurt

Editör: Haber Merkezi