BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), Libya’da yaşanan sel felaketine ilişkin 16 Eylül’de yayımladığı raporda 11 bin 300 olarak açıkladığı hayatını kaybedenlerin sayısını, 3 bin 958 olarak güncelleyerek bugün yeni bir rapor yayımladı.

Libya: Sel nedeniyle Cebel el-Ahdar bölgesinde yaklaşık 5 bin ev zarar gördü

10 bine yakın insan kayıp

OCHA’nın raporunda Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) dayandırarak paylaştığı verilere göre Libya’nın doğusundaki sel felaketi nedeniyle 3 bin 958 kişinin yaşamını yitirdiği ve 9 binden fazla kişinin kaybolduğu ifade edildi.

Arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü ve bu rakamların artmasının öngörüldüğü kaydedildi.

Libya'da sel felaketi... Ölü sayısı 20 bine yükselebilir: İşte Derne'deki büyük yıkımın 2 ana nedeni! - Son Dakika Dünya Haberleri

Derne’de 30 bin kişi yerinden oldu

BM Uluslararası Göç Örgütünün (IOM) verilerine göre, ülkenin kuzeydoğusunda 40 binden fazla kişi yerinden oldu.

Selden en çok etkilenen Derne kenti gibi yerlerde yaşanan erişim kısıtlamaları nedeniyle sınırlı veri toplanabildiği kaydedilen açıklamada, yerinden edilen kişi sayısının daha yüksek olmasının öngörüldüğü ifade edildi. Derne kentinde en az 30 bin kişi yerinden oldu.

Libya'da selden etkilenen bölgelerde altyapının yüzde 70'i hasar gördü - Son Dakika Haberleri

71 milyon dolarlık acil çağrı

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonuna (UNICEF) dayandırılan verilerde, Libya’da yaşanan selden etkilenen yaklaşık 300 bin çocuğun artan ishal, kolera ile yetersiz beslenme riskinin yanı sıra şiddet ve istismar riskiyle de karşı karşıya kaldığı belirtildi.

Libya için selin sonrasında BM’nin Merkezi Acil Durum Fonu’ndan (CERF) acilen 10 milyon dolar ayrıldığı ve sonrasında 71,4 milyon dolarlık “acil yardım” çağrısı yapıldığı hatırlatıldı.

Libya’da 884 bin kişinin ihtiyaç sahibi olduğu, bunlardan 250 bininin acil ihtiyaçlarının karşılanmasının hedeflendiği aktarıldı.

Libya'da sel felaketi: 5 bini aşkın ölü, 10 binden fazla kayıp

Salgın hastalık korkusu

Öte yandan Libya’nın doğusunu vuran sel felaketinden en çok etkilenen Derne kentinde enkaz altındaki cesetlerin çürümeye başlaması ve kanalizasyon suyunun içme suyuna karışması salgın hastalık tehdidini gün geçtikçe artırıyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Abdoulaye Bathily de 10 Eylül’de Daniel fırtınasının neden olduğu sel felaketi nedeniyle binlerce kişinin hayatını kaybettiği ülkenin doğusundaki krizin idaresinde şeffaflık ve hesap verebilirliğin önemini vurguladı.

Libya'daki sel felaketinde yaşamını yitirenlerin sayısı 3 bini geçti | PolitikYol.com | Yorum, Analiz, Haber Sitesi

Alt yapı diye bir şey kalmadı

Libya Ulusal Birlik Hükümeti (UBH), ülkenin doğusunda selden etkilenen bölgelerde altyapının yüzde 70’inin, eğitim kurumlarının yüzde 95’inin hasar gördüğünü duyurdu.

BM açıkladı: Libya'daki sel felaketinde 3 bin 958 can kaybı - Bursada Bugün - Bursa bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Ne olmuştu?

Orta Akdeniz’de etkili olan ve 10 Eylül’de Libya’nın doğusunu etkileyen “Daniel” Fırtınası, Bingazi, Beyda, Merc, Suse ve Derne kentlerinde sel felaketine neden olmuştu.

Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, sel felaketi nedeniyle 11 Eylül’de ülke genelinde 3 günlük yas ilan etmiş, Libya Başkanlık Konseyi de kardeş ülkelere ve uluslararası kurumlara, “sel felaketinden zarar gören bölgeler için yardım” çağrısında bulunmuştu. 
 
 

Libya'da ölü sayısı 11 bini aştı Libya'da ölü sayısı 11 bini aştı
Türkiye pas geçen fırtına Libya'yı yıktı... 3 binden fazla ölü var (Video+Foto Galeri) Türkiye pas geçen fırtına Libya'yı yıktı... 3 binden fazla ölü var (Video+Foto Galeri)


Kaynak: AA