Ekim ayı ''Meme Kanseri Farkındalık Ayı'' kapsamında Biga İlçe Sağlık Müdürlüğü çalışanları tarafından Biga Sosyal Dayanışma Merkezi (SODAM) kursiyer ve çalışanlarına "Kanser Taramaları" ve "Kendi Kendine Meme Muayenesi" konusunda broşür dağıtılarak eğitim gerçekleştirildi.

Kadınlarda yaş arttıkça meme kanseri riskinin de arttığına dikkat çeken Biga İlçe Sağlık Müdürlüğü, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kadınlarda en sık görülen kanser türü olan meme kanserinin özellikle hastalık erken teşhis edildiğinde yüzde 90 veya daha yüksek oranda hayatta kalma olasılıklarına ulaşarak oldukça etkili olabileceği belirtilerek, meme kanserinin risk faktörleri, belirtileri, tanı ve tedavi yöntemleri konularında bilgilendirmede bulunuldu.

MEME KANSERİ FARKINDALIK AYI

Her yıl Ekim ayında düzenlenen ‘Meme Kanseri Farkındalık Ayı’ dünya çapında 2,3 milyon kadını etkileyen hastalığın taranmasını ve önlenmesini teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Ekim ayında tüm dünyada yürütülen farkındalık ve bilinçlendirme etkinliklerinde ‘Pembe Kurdele’ teması kullanılmaktadır. En iyi pembe tema rengiyle bilinen bu ayda, meme kanseri konusunda çalışan, uluslararası kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları, akademisyenler başta olmak üzere tüm paydaşlar bir dizi kampanya ve program yürütmektedir. Bu çalışmaların hedefi; Metastatik meme kanseri de dahil olmak üzere meme kanseri teşhisi konan kişileri desteklenmesi, insanların meme kanseri risk faktörleri konusunda eğitilmesi ve bilinçlendirilmesi, kişisel meme kanseri risklerinin bilinmesi ve uygun yaştan başlayarak düzenli taramanın öneminin vurgulanması ile Hastalık hakkında daha fazla desteğe ve araştırmaya duyulan ihtiyaç konusunda farkındalığın artırılmasıdır.

 

Meme kanseri farkındalık eğitimi

 

Meme kanseri farkındalık eğitimi

 

Meme kanseri farkındalık eğitimi

 

Firdevs Selin Yüksel
 


Kaynak: Biganın Sesi