Kahverengi kokarca ile ilgili Biga İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personellerince Gümüşçay Avcılar Kulübünde 9 Kasım Perşembe günü  bilgilendirme toplantısı yapılacak.

Biga ilçe Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, kahverengi kokarca zararlısının tarım ürünlerine verdiği zarara dikkat çekiyor. Kahverengi kokarca ile mücadele yöntemleri ve bilgilendirme toplantılarıyla çiftçilere destek sağlanıyor.

Biga ilçe Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, tarım ürünlerine büyük zarar veren kahverengi kokarca zararlısının ortaya çıkmasıyla alarm verdi. İlçe Müdürü Fevzi Atmaca ve ekibi, çiftçileri bilgilendirmek ve bu zararlıya karşı mücadele yöntemlerini aktarmak amacıyla gece gündüz demeden çalışıyor.

Biga İlçe Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından yapılan bilgilendirmede, “Önceki yıllarda Doğu Karadeniz bölgesinde görülen Kahverengi Kokarca Doğu Karadeniz bölgesinden batı bölgelere yayılmaktadır. Özel bitki seçmeyen, tüm bitkilerde zarara yol açabilen Kahverengi Kokarca ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenliyoruz. Katılımınızı bekleriz. Tarih: 09.11.2023 Perşembe Günü, Yer: Gümüşçay Avcılar Kulübü, Saat: 14.00” ifadeleri yer aldı.

Tehlike ve zararlı ilk kez 2017 yılında tespit edildi

Türkiye'de ilk kez 2017 yılında tespit edilen kahverengi kokarcanın, başta fındık olmak üzere mısır, sebze, meyve ve süs bitkilerine ciddi zararlar verdiği belirtiliyor. Zararlı böcek, ürünlerde kalite kaybına yol açan sokucu bir emici ağıza sahip, bu da ürünlerin verimini olumsuz etkiliyor.

Bahar Karakurt

 

Biga’da kahverengi kokarca alarmı


Kaynak: Biganın Sesi