Gazze'deki hükümetin Medya Ofisi Başkanı Selame Maruf, açıklamada, İsrail savaş uçaklarının Deyr el-Beleh bölgesinde sivil yerleşim alanlarını bombaladığını belirtti.
Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra da İsrail ordusunun Deyr el-Beleh'teki mahalleye yönelik hava saldırılarında çok sayıda can kaybı olduğunu söyledi. Kudra, sağlık ekiplerinin bölgedeki enkazdan yaralıları kurtarmak için çalışmalarına devam ettiğini aktardı. İsrail ordusu Gazze Şeridi'nin kuzeyine “şiddetli” hava saldırıları düzenledi
İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi'nin kuzeyine ve Gazze şehrine yoğun hava saldırıları düzenlediği bildirildi.

Gazze Şeridi'ndeki Filistin İçişleri Bakanlığı, konuya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, İsrail ordusunun, Gazze kentine ve Gazze Şeridi'nin kuzeyine “şiddetli” hava saldırıları düzenlediği belirtilirken, konuya ilişkin ayrıntılı bilgiye yer verilmedi.  Gazze'deki hükümetin Medya Ofisi Başkanı Selame Maruf da daha önce AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail savaş uçaklarının Gazze Şeridi'nin Deyr el-Beleh bölgesinde sivil yerleşim alanlarını bombaladığını söylemişti. Saldırılar sonucu çok sayıda sivilin hayatını kaybettiğini ve yaralandığını belirten Maruf, "Hava saldırıları, yerleşim bölgesinde geniş çaplı yıkıma yol açtı." ifadesini kullanmıştı.

DSÖ'den İsrail'in yoğun saldırıları altındaki Gazze için "ateşkes" çağrısı


Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, İsrail'in yoğun saldırıları altındaki Gazze için ateşkes çağrısında bulundu. Ghebreyesus, X sosyal medya platformundan İsrail'in yoğun saldırıları altındaki Gazze'ye ilişkin paylaşımda bulundu.

Gazze'de bir aydır yoğun bombardımanın sürdüğünü belirten Ghebreyesus, "Gazze'de 10 bin kişi öldü. Bunların 4 binden fazlası çocuktu. Bu insani felaket ne kadar sürecek? Tüm tarafları insani ateşkes konusunda anlaşmaya ve kalıcı barış için çalışmaya çağırıyoruz. Rehinelerin derhal serbest bırakılması çağrısında bulunuyoruz. Tarih, hepimizi bu trajediye son vermek için yaptıklarımıza göre yargılayacak." ifadelerini kullandı.

 

İsrail Gazze'


Kaynak: AA