WhatsApp ile Google arasındaki iş birliği çerçevesinde Android kullanıcıları yıllardır Google hesaplarındaki depolama alanını kullanmadan WhatsApp'taki sohbet kayıtlarını Google Drive üzerinden kendi hesaplarına yedekleyebiliyordu.

Ancak yıl sonu itibariyle bu tablo değişiyor. Google ile WhatsApp arasındaki iş birliği sona eriyor. Bu anlaşmanın sona ermesiyle birlikte WhatsApp kullanıcıları Google hesaplarına sohbet kayıtlarını yedeklemeyi sürdürebilecek. Bu noktada en önemli değişiklik ise yedeklenen sohbet kayıtlarının (video ve fotoğraflar dahil) Google depolama alanında yer işgal etmeye başlayacak olması.

Google, ücretsiz hesabı olan herkese 15 GB'lık depolama alanı tanımlıyor. Gmail, Google Fotoğraflar, Google Drive dahil Google üzerindeki tüm veriler bu alanda yer alıyor. WhatsApp sohbetleri bugüne kadar bu 15 GB'lık alanı kullanmıyordu. Ancak yeni yılın ilk çeyreği itibariyle 15 GB'lık alana WhatsApp verileri de dahil olacak.

15 GB'lık alanın büyük kısmını kullanan kullanıcıların WhatsApp kayıtlarını Google'a yedeklemeyi tercih etmeleri halinde sohbet kayıtları bu depolama alanını aşacak düzeyde bir boyuta sahipse kullanıcıların önünde iki seçenek olacak: Ya WhatsApp sohbetleri başka bir platforma yedeklenecek ya da Google hesabında depolama alanında limit artırımına gidilmesi gerekecek.

Google, 15 GB'lık ücretsiz alanı sağlamasının dışında minimum 100 GB'lık bir ücretli pakete sahip. Kullanıcılar aylık 9,99 TL'den depolama kapasitesini artırabiliyor. Böylece WhatsApp sohbetlerinin yedeğini almaya devam etmek için sorun kalmıyor.