Balıkçılar, “Sezonun son palamudu olabilir çok nadir olduğundan dolayı fiyatı 250 liraya kadar geldi ve rekor kırdı." İfadelerini kullandı.

Denizlerdeki av yasağı 1 Eylül itibarıyla sona erdi. Denize açılan balıkçıların bu seneki umudu "denizin prensi' olarak bilinen lüfer oldu. Ancak geçen sene yaşanan palamut yoğunluğu bu sene görülmedi. Palamut balığının son günlerini yaşadığı tezgâhlarda, diğer balıkların fiyatları da hem artan talep, hem de düşük avlanma nedeniyle yükselişe geçti. Balıkçılar, havaların soğuması ile birlikte hamsinin daha çok kendisini göstereceğini ancak diğer balık çeşitlerinin fiyatlarının yerinde seyredeceğini ifade ediyor.

Balıkhali esnafı Rıdvan Tunç  bu sene palamudun az olmasının sebebini lüferin yoğun görülmesi nedeniyle olduğunu söyleyerek, lüferin kilosunun 150 - 200 – 250 TL’den satıldığını belirtti.

Bu sene lüferin yoğun olduğunu söyleyen Tunç , "Geçen sene palamut baya oldu, herkes yedi. Ama bu sene palamut yok. Lüfer yoğun olduğu zaman palamut olmaz. Lüfer ısırgan bir balık olduğu için genelde çevresinde başka balık bırakmaz. Lüfer dişli balık, palamudu kaçırıyor. Onun için palamut seyrek. Sezonun son palamudu olabilir çok nadir olduğundan dolayı fiyatı 250 liraya kadar geldi ve rekor kırdı." Dedi.

Bahar Karakurt

 

Çanakkale’de Palamut


Kaynak: Biganın Sesi