Meteorolojinin tahminlerine göre Çanakkale’de gün boyu yağışların kuvvetli olması bekleniyor. Yaşanabilecek olumsuzluklara karşı vatandaşların tedbirli olunması istendi.  

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemizin kuzey, iç ve batı kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara'nın güney ve doğusu, Kuzey ve Kıyı Ege, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Karadeniz, Tekirdağ, Kırşehir ve Yozgat çevreleri ile Hatay'ın kıyı kesimlerinin yerel olmak üzere sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Kuzey Ege kıyıları, Karadeniz kıyıları (Sinop hariç) ile İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Balıkesir, Çanakkale ve Manisa çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor..

Marmara Bölgesinde hava; parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Trakya ve Çanakkale ile bölgenin Karadeniz kıyılarında yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın batı kesimlerde önceleri güneyli, zamanla kuzeyli yönlerden kuvvetli (30-60 km/saat) eseceği tahmin ediliyor.

ÇANAKKALE VALİLİĞİNDEN UYARI

Çanakkale Valiliği internet sitesinde ‘Vatandaşlarımızın Dikkatine’ başlığı altında yapılan açıklamada şu ifadelere yer aldı, “Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü tarafından 04 Aralık 2023 Pazartesi Günü Saat: 00.00’da başlayarak aynı gün saat: 12.00’ye kadar devam edecek ‘Çanakkale İl Genelinde Beklenen Gök Gürültülü Sağanak Yağışlara Dikkat!’ meteorolojik uyarısı yapılmıştır. Çanakkale İl genelinde kuvvetli yağış (20-50kg/m²) olması beklenmektedir. Yaşanabilecek ani sel, su baskını, taşkın, yıldırım, dolu yağışı, ani kuvvetli rüzgâr ve kısa süreli fırtına ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır. Kamu kurum ve kuruluşlarımız tarafından gerekli tedbirler alınmakla beraber vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği açısından dikkatli olmaları önemle rica olunur.”

Bahar Karakurt 

Foto Galeri
Çanakkale güne yağmurla başladı
Çanakkale güne yağmurla başladı


Kaynak: Biganın Sesi