Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Gökçeada Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri, 2023 Dünya Aşçılar Şampiyonası'nda üniversiteler arası kategoride 2. kez dünya şampiyonu oldu.

Dünya Helal Zirvesi Kapsamında bu yıl 5. kez düzenlenen Dünya Aşçılar Şampiyonası’na, 41 ülkeden 1000’e yakın aşçı katıldı. Üniversiteler arası kategoride yarışan ÇOMÜ öğrencileri, hazırladıkları Türk mutfağının geleneksel lezzetlerini modern bir yorumla sunan tabakları ile jüriden tam not aldı.

ÇOMÜ Gökçeada Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Hande Kandur Arslan, " Öğrencilerimiz, büyük bir başarıya imza attılar. Bu başarı, onların özverili çalışmalarıyla elde edildi. Öğrencilerimizi ve onlarda emeği bulunan öğretim elemanlarımızı kutluyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.

“Bölümümüz, Türkiye'nin en iyi gastronomi bölümlerinden biri”

ÇOMÜ GUBY Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Özge Büyük öğrencilerinin başarısından dolayı büyük mutluluk duyduklarını belirterek “Öğrencilerimiz Öğr. Gör. Ceren Akkök ile birlikte şampiyonluk için çok çalıştılar ve sonunda emeklerinin karşılığını aldılar. Bu başarı, onların ÇOMÜ Gökçeada Uygulamalı Bilimler Yüksek okulunda aldıkları eğitimin yanı sıra özverili çalışmaları ve emeklerinin bir sonucudur. Öğrencilerimiz, Türk mutfağının zenginliğini ve çeşitliliğini dünyaya tanıtmak için büyük bir çaba gösteriyorlar. Bu başarının, onların bu çabalarının bir göstergesi olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

Büyük, öğrencilerinin başarısını, gastronomi alanındaki ÇOMÜ Gökçeada Uygulamalı Bilimler Yüksekokulunun eğitim kalitesinin bir göstergesi olarak değerlendirdi.

Büyük, "Bölümümüz, Türkiye'nin en iyi gastronomi bölümlerinden biri olarak kabul ediliyor. Öğrencilerimiz, bu başarılarıyla bölümümüzün kalitesini bir kez daha ortaya koydular" ifadelerini kullandı.

Yarışmaya Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ni temsilen katılan GUBY Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü 4. Sınıf Öğrencileri Mine Kök, Gülnaz Meyda, Ümit Getirici ve Ersan Saygın Güneş, şampiyonaya hazırlanmak için çok çalıştıklarını belirterek, “Çok mutluyuz. Dünya Şampiyonluğu, bizim için çok önemli. Bu başarımızı, bizi destekleyen ailemize ve bölümümüze borçluyuz.  Bizim üzerimizde emeği olan herkese çok teşekkür ediyoruz. Bu başarı, bize daha çok çalışma ve üretme motivasyonu veriyor. Gastronomi alanındaki kariyerimize bu başarıyla devam etmek istiyoruz.” şeklinde konuştular.

Yarışmaya giden öğrencilere okul Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Hande Kandur Aslan, Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Özkan Yazar ve Öğr. Gör. Ceren Akkök eşlik etti.

1000’e yakın aşçı dört gün boyunca kıyasıya yarıştı

Dünya Aşçılar Şampiyonası (World Chefs Cup), Dünya Helal Zirvesi ve Helal Fuarı ile eş zamanlı olarak, İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşti. 41 ülkeden gelen 1000’e yakın aşçı dört gün boyunca kıyasıya yarıştı.

İstanbul Fuar Merkezi'nde düzenlenen ve 4 gün süren ve 20 farklı kategoride düzenlenen yarışmanın 1.’si Türkiye oldu. Discover Events ve Taşpakon işbirliğiyle düzenlenen Dünya Aşçılar Şampiyonası, Türkiye’nin köklü tarihini ve zengin mutfak kültürünü dünyaya tanıtan kapıları da ardına kadar açıyor.

2018 yılından beri düzenlenen şampiyona, Helal Fuarı’nın gücünden de faydalanarak uluslararası network için büyük bir fırsat yaratıyor.

Türkiye ekibi yarışmanın 1.’si olarak Altın Kupa’yı kazandı. Yarışmanın 2.’si Tataristan, 3.’sü ise İran oldu.

ÇOMÜ Gökçeada Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü 2022 Dünya Aşçılar Şampiyonası'nda da üniversiteler arası kategoride 1’liği hak etmişti.
 

Foto Galeri
‘ÇOMÜ Gökçeada Öğrencileri 2. Kez Dünya Şampiyonu Oldu’
‘ÇOMÜ Gökçeada Öğrencileri 2. Kez Dünya Şampiyonu Oldu’


Kaynak: Haber Merkezi