Biga Devlet Hastanesi Turkuaz Kod (Dış Toplu Yaralanma) konulu HAP (Hastane Afet Planı)  masa başı ve saha tatbikatını Olay Yönetim Ekibi ile başarılı bir şekilde gerçekleştirdi.

Gerçeği aratmayan tatbikatta senaryo gereği ilçemizde alışveriş merkezinde gerçekleşen patlama sonrası, hastanede turkuaz kod verilerek başlayan tatbikat esnasında 46 yaralı 112 ekiplerince hastane acil servisine getirildi.  Triyaj ekipleri tarafından hızlıca değerlendirilen yaralıların  acil servis personeli tarafından  ilk müdahaleleri gerçekleştirildi.

Tatbikat Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri ve Çanakkale UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi)'ne bağlı personeller gözetiminde gerçekleştirildi. Tatbikatta, hastane personeli ile birlikte, Biga Safiye Hüseyin Elbi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin de desteği alındı.

HAP  Başkanı Op. Dr. Emrah DEMİRCİ ’nin yönettiği tatbikata tüm HAP ekibi katılarak hazır bulundu. Tatbikat sonrası açıklama yapan Başhekim Op. Dr. Emrah DEMİRCİ “Bugün saat 13.30 da daha önce hazırlamış olduğumuz senaryoya bağlı kalarak alışveriş merkezinde meydana gelen patlama sonrası hastanemize çok sayıda yaralının başvurduğu masabaşı tatbikatını ve ardından da saha tatbikatımızı, başarı ile gerçekleştirdik. Personelimizin olası bir afet veya acil durum karşısında müdahale yeteneğinin geliştirilmesi ve bilinçlendirilmesi için gerçekleştirdiğimiz masabaşı ve uygulamalı dış toplu yaralanma tatbikatında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Mehmet Özdeş

Fotoğraflar için aşağıdaki görsele tıklayınız...
 

Foto Galeri
Biga Devlet Hastanesi’nde gerçeği aratmayan tatbikat
Biga Devlet Hastanesi’nde gerçeği aratmayan tatbikat

akparti


Kaynak: Biganın Sesi