Uzman isimler, Biga'nın deprem riski ve hazırlıkları konusunda önemli çalışmalar gerçekleştirdi.

"DEPREM RİSKİ VE FARKINDALIK" PANELİ

Panelin açılış konuşmasını yapan Biga TSO 3 No'lu Meslek Komitesi Başkanı Levent Şahin; "Deprem kuşağında bulunan, uzmanların sürekli uyarılar yaptığı bir bölgede yaşayan bizler için çok önemli bulduğumuz deprem riski ve farkındalık temalı panelimize hepiniz hoş geldiniz. Sizlere bazı önemli tarihleri hatırlatarak konuşmama başlamak istiyorum. 13 Eylül 1924 Horosan, 7 Mayıs 1930 Hakkari, 1939 Erzincan, 20 Aralık 1942 Niksar-Erbaa, 20 Haziran 1943 Hendek, 27 Kasım 1943 Tosya-Ladik, 1 Şubat 1944 Bolu-Gerede, 28 Mart 1970 Gediz, 19 Ağustos 1966 Varto, 6 Eylül 1975 Lice, 1976 Çaldıran, 17 Ağustos 1999 Gölcük, 12 Kasım 1999 Düzce, 1 Mayıs 2003 Bingöl, 23 Ekim-9 Kasım 2011 Van, 24 Ocak 2020 Sivrice, 30 Ekim 2020 Seferihisar... Bu tarihler, deprem gerçeğini hatırlatmak adına önem taşıyor. Bizler, Biga TSO'nun 3 No'lu İnşaat, İnşaat Malzemeleri Ticareti ve Mühendislik Hizmetleri Meslek Komitesi olarak yaklaşık 1 yıl önce bir toplantı yaparak deprem gerçeği ile yüzleşmeli ve hazırlıklı olmalıyız. 13 Ocak 2023 tarihinde deprem konusuna dikkat çeken bir röportaj verdik ve kamuoyunu bilinçlendirmek için çaba harcadık. Ancak, 6 Şubat'ta 10 ilimizde yaşanan büyük deprem, hala yeterince hazır olmadığımızı gösterdi" dedi.

"DEPREME HAZIR OLMAK ZORUNDAYIZ"

Depreme hazır olma gerekliliğini vurgulayan Şahin; "Bugün burada odamızın öncülüğünde, Biga Kaymakamlığı, Biga Belediyemiz ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitemiz işbirliğinde bir araya geldik. Kıymetli hocalarımızdan bilgiler alacak ve depreme hazırlık sürecimizin ilk adımını atıyoruz. Deprem gerçeği karşısında kalıcı çözümler üretmek istiyorsak, bu sorunla yüzleşmeli ve yeni konutların yanı sıra mevcut konut stoklarının güçlendirilmesine kaynak ayırmalıyız. Deprem riski kaçınılmaz bir gerçek, ancak bu gerçekle yüzleşmeden ve ciddi bir şekilde ele almadan dayanıklı ve sağlıklı kentler inşa etmek mümkün değil. Depremle mücadele etmek, depreme hazır olmak zorundayız. Depremin garantisi yok, ancak ne yapabileceğimizi bilmemiz önemli. Aileleri deprem anında nasıl bir süreç izlemeleri gerektiği konusunda bilinçlendirmeliyiz. Bizim görevimiz kamuoyu oluşturmak ve üzerimize düşen görevleri yerine getirmek. Konuklarımıza depreme hazırlık sürecimize katkıları için teşekkür ediyorum. Biga'nın depreme hazırlanması için birlikte mücadele ederek başarılı olacağımıza inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Panelde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi Dekanı ve Deprem Araştırma Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Tolga Bekler, 'Dünden Bugüne Biga Depremleri ve Deprem Potansiyeli'; Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü'nden Prof. Dr. Arzu Başaran Uysal, 'Afet Risklerini Azaltmada Şehir Planlamanın Rolü'; Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Mimarlık Bölümü'nden Doç. Dr. Ali Tolga Özden, 'Sağlam Yapı - Dirençli Kent Oluşturabilmek İçin Geçmiş Depremlerden Alınan Derslerin Değerlendirilmesi' ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü'nden Dr. Öğretim Üyesi Feyza Nur Bekler, 'Afet Farkındalığı ve Gönüllülük Çalışmaları' konularında bilgi verdi.

Öte yandan panelde Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan da bir konuşma yaparken, Biga Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ile Biga Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü adına da birer sunum gerçekleştirildi.

Biga'daki binaların durumları, Biga'nın deprem hazırlıklıklarıyla ilgili önemli bilgiler veren ve önemli öneriler getiren uzman isimlere panelin sonunda Biga TSO tarafından plaket takdim edildi.
Panelin sonunda üniversite ile işbirliğinin devam etmesine ve Biga'nın deprem hazırlıkları konusunda işbirliği yapılmasına karar verildi.

Panele Biga Kaymakamı Erdinç Dolu, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, AK Parti Biga İlçe Başkanı Nihat Borazan, MHP Biga İlçe Başkanı Salih Altınkaya, Biga Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Meclis Başkanı Melih Akyıl, TSO üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Firdevs Selin Yüksel

Fotoğraflar için aşağıdaki görsele tıklayınız...

Foto Galeri
Biga'da Deprem Paneli: Riskler ve Çözüm Çağrısı
Biga'da Deprem Paneli: Riskler ve Çözüm Çağrısı

akparti


Kaynak: Biganın Sesi