Mutluay, Bugün sabah İskele'de partililer ve basın mensuplarıyla bir araya gelen Mutluay, partisi içinde demokrasi, değişim ve ön seçim taleplerini dile getirmek amacıyla CHP Genel Merkezi'ne yürümeye başladı.

Mutluay yürüyüşünde Çanakkale-Lapseki-Çardak-Biga-Bandırma-Bursa-Bozöyük-Eskişehir-Polatlı-Ankara güzergahını kullanarak, Ankara'da CHP Genel Merkezi'nde demokrasi, değişim ve ön seçim taleplerini dile getirecek.

Mutluay, konuşmasında öncelikle üst üste gelen acı haberlerle yüreklerinin yandığını belirterek, vatan savunması için şehit olan evlatlara Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi. Ailelerine ve tüm ulusa başsağlığı dileklerinde bulundu.

Çanakkale İl Belediye Başkanlığı için 28 Kasım 2023 tarihinde başvuruda bulunan Mutluay, 32 yıldır sivil toplum örgütlerinde, meslek örgütlerinde aktif rol alarak demokrasi, özgürlük ve doğa haklarını savunduğunu ifade etti. Ancak, partisi içinde demokrasi için, seçme ve seçilme hakkının korunması için mücadele etmeye karar verdiğini belirtti.

Genel Başkanları tarafından "DEĞİŞİM" sloganıyla yola çıkıldığını ve ön seçim için "Namus ve Şeref" sözü verildiğini hatırlatan Mutluay, partinin demokratikleştirilmesi ve değişim için çaba sarf etmeyi amaçladıklarını belirtti. Ancak, Çanakkale'de il belediye başkan aday adaylarının olduğu bir süreçte, üye iradesinin yok sayıldığını ve atama ile aday belirleme yönteminin tercih edildiğini ifade etti.

Parti meclisinin bu kararını sorgulayan Mutluay, anket sonuçlarına dair şeffaflık talep etti. Parti içinde yapılan anketlerin detaylarının kamuoyu ile paylaşılması gerektiğini belirten Mutluay, bu süreçte yaşananların demokratik değişimle örtüşmediğini ifade etti.

Son olarak, Çanakkale'de demokrasi kültürünün ve geleneğinin en gelişmiş olduğunu vurgulayan M. İrfan Mutluay, ön seçim isteyen üyelerin iradesinin yok sayıldığı bu süreci reddettiğini ve "ÖN SEÇİM, DEMOKRASİ VE DEĞİŞİM" için Ankara'ya yürüyeceğini açıkladı.

Necmiye Tarlasüren

Videoyu izlemek için aşağıdaki görsele tıklayınız...

akparti


Kaynak: Biganın Sesi