Yenice Orman İşletme Müdürü Mehmet Akkan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, orman ekosistemi içinde önemli bir role sahip olan "Meşe Likeni" veya bilinen diğer adıyla "Sakal Likeni" hakkında bilgiler verdi. Akkan, likenin hücreli bir alg ve mantarın simbiyotik bir birleşimi olduğunu ve ekosistemde çevre ve hava kirliliğine karşı önemli bir engel olduğunu vurguladı.

Likenin, alg veya mantar dünyasına özgü kimyasal yapıya sahip olduğunu ve gelişmiş bitkilerde bulunmayan bileşikler üretebilen özelliklere sahip olduğunu belirten Akkan, bu özelliklerin etnobotanik kullanımlarda (boya, kozmetik, ilaç gibi) geniş bir yelpazede değerlendirildiğini ifade etti.

Akkan, paylaşımında şu bilgileri de paylaştı: "Likenler, ürettikleri kendilerine özgü sekonder metabolitler sayesinde anti bakteriyel, anti fungal, anti viral, anti protozoan, anti mikrobiyal özelliklere sahiptir. Usnea, ağrı, ateş, yara iyileşmesi, balgam ve öksürük için kullanıldığı bilinen bir likendir. Ayrıca, kilo vermeyi desteklemek amacıyla da kullanılmaktadır. Usneada ve çinko oksitte bulunan usnik asit, genital siğillerin tedavisinden sonra iyileşmeyi hızlandırmak için kullanılmıştır."

Likenin, idrar yolu enfeksiyonları ve solunum şikayetlerinde sıklıkla tercih edildiğini belirten Mehmet Akkan, bu doğal öğenin cilt üzerinde yara iyileşmesi, atlet ayağı ve boğaz ağrısı gibi durumlar için harici olarak da kullanılabildiğini ekledi.

Firdevs Selin Yüksel

 

Sakal Likeni

 

Sakal Likeni

 

Sakal Likeni

 


Kaynak: Biganın Sesi