Türkiye Süper Kupa finalinde Suudi yetkililerin Atatürk poster ve sözlerine izin vermemesi sonrası Galatasaray ve Fenerbahçe takımları sahaya çıkmamışlardı. Takımlar an itibariyle yurda dönerken olay hakkında kişi ve kurumlar tarafından açıklamalarda bulunuldu. Gelişmelerin ardından TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından görevden alındı. 

Açıklamalar peşpeşe geldi! 

Galatasaray-Fenerbahçe Süper Kupa finalinin Suudi Arabistan’da oynanmayacak olmasının ardından açıklamalar kurum ve kişilerden peşpeşe açıklamalar geldi. 


Yapılan açıklamalar şu şekilde;

ERDEN TİMUR: GALATASARAY SAHAYA ÇIKMAYACAK

 

Konuya dair açıklamalarda bulunan Galatasaray yöneticisi Erden Timur, "Böyle bir şey söz konusu olursa Galatasaray sahaya çıkmayacak" dedi.

 

UĞUR DÜNDAR: FENERBAHÇE MAÇA ÇIKMAYACAK

 

Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu Başkanı Uğur Dündar "Fenerbahçe Atatürk tişörtü ve Yurtta Sulh Cihanda Sulh pankartıyla çıkacaktı. İzin vermediler. Ali Koç maça çıkmama kararı aldı" dedi.

Dündar daha sonra yaptığı Twitter paylaşımında ise, "Suudi Arabistan'da oynanacak Süper Kupa Finali için Kulübümüzün ve Galatasaray'ın ortak duruşları ve TFF'nin girişimi sonucu maç öncesindeki seromonide İstiklâl Marşımız okunacak ve karşılaşma öyle başlayacak" dedi.

 

ALİ KOÇ, TFF'NİN OTELİNDE

 

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'un TFF yöneticilerinin kaldığı otele toplantı için geldiği kaydedildi. "Ali Koç açıklama yapılacak mı sorusuna, 'Gerekirse çıkışta yaparız' dedi" ifadelerine yer verdi.

 

NORM ENDER'DEN İSTİKLAL MARŞI AÇIKLAMASI

 

Şarkıcı Norm Ender söz konusu durumla ilgili açıklamada bulunarak, "Buraya İstiklar Marşımız ve Parla'yı söylemek için geldim. Birazdan TFF Başkanı ile bir toplantı yapacağız. Henüz bana bildirilen bir değişiklik yok" ifadelerini kullandı.

 

ALTINTOP'TAN AÇIKLAMA

 

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Altıntop konuya dair, "Taahhütname var, Suudiler bu taahhütnameye uymak zorundalar. Şu anda toplantılar devam ediyor" dedi.


 

 

"ATATÜRK'ÜN EVLATLARI MAÇA ÇIKMAZ"

 

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce Twitter'dan paylaşımda bulunarak, "Bu iddialar doğru ise; bir milim dahi geri adım atmayın, yanınızdayız!" ifadelerini kullandı. İnce ayrıca, paylaşımına Fenerbahçe ve Galatasaray'ın Twitter hesaplarını etiketledi.

İnce daha sonra yaptığı paylaşımda ise, "Mustafa Kemal Atatürk konusunda pazarlık olmaz. Atatürk'ün adını anmaktan korkan bir TFF yönetimi olamaz. Atatürk'ün posterinin alınmadığı bir maça Atatürk'ün evlatları çıkmaz!" dedi.

 

ÖZDAĞ'DAN AÇIKLAMA

 

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ da iki kulübü etiketlediği Twitter paylaşımında, "Türk Milletine ve Atatürk’e yapılan saygısızlığı kabul etmemek ve sahaya çıkmamak size yakışan tavır olur" dedi.

 

ÖZGÜR ÖZEL: BU SOYTARILIĞA SON VERİN

 

CHP lideri Özgür Özel de konuya ilişkin paylaşımda bulunarak, "Türkiye'nin Süper Kupa Finali Suudi Arabistan'da oynanmaz demiştik. Dinlemediniz. Riyad'da kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk'ün sözlerinin bulunduğu pankarta tahammül edemeyenlerin şimdi İstiklal Marşı'na da izin vermeyeceği bilgileri geliyor. Kulüplerimizin arkasındayız. Yetkilileri uyarıyoruz; bu soytarılığa son verin!" dedi.

 

İYİ PARTİ'DEN GÖNDERMELİ PAYLAŞIM

 

İYİ Parti 'nin resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Atatürk'ün "Sporda başarılı olmak için bütün milletçe sporun niteliği ve değeri anlaşılmış olmak ve ona kalpten sevgiyle bağlanmak ve onu vatani görev saymak gerekir" ifadelerine yer verdi. Paylaşılan videoda ise Fenerbahçe ve Galatasaray tribünlerinin görselleri kullanılırken İstiklal Marşı paylaşıldı.

 

ALİ KOÇ'UN AÇIKLAMALARI

 

Mustafa Kemal Atatürk'ün “Yurtta sulh, cihanda sulh" pankartıyla maça çıkmak istediklerini ifade eden Koç, "Sanıyorum otoriteler tarafından henüz kabul edilmedi. Tam belli değil, duruma göre bakacağız" dedi.

 

"TFF DE BİZ DE ALMANYA'YI İSTİYORDUK AMA"

 

Süper Kupa'nın oynanacağı yer ile ilgili konuşan Koç, "Süper Kupa'nın Riyad'da oynanması ile ilgili tartışmaları samimi bulmuyorum. İtalya, İspanya dörtlü Süper Kupa oynuyor, dünyanın gözü burada. Biz Almanya'yı istiyorduk aslında, TFF de istiyordu ama Almanya kabul etmedi" dedi.

 

"BURAYA GELDİK DİYE SORGULANACAKSA..."

 

Fenerbahçe Başkanı ayrıca, "Fenerbahçe'nin duruşu, cumhuriyet ilkelerine sahip çıkışı, Atamız konusundaki duruşu, söylemi, eylemi bir maç buraya geldik diye sorgulanacaksa bunu pek samimi bulmuyorum ve abesle iştigal olarak görüyorum" sözlerini sarf etti.

 

"HAKEM SORUNLARI NE YAZIK Kİ ARTTI"

 

Türkiye'de kronikleşmiş bir futbol sorunu olduğunu söyleyen Koç, "Son derece endişeliyiz. Türkiye'nin kronikleşmiş bir futbol sorunu var. Bu böyle gidemez. VAR geldi, hayatımıza girdi. Hakem sorunları daha minimize olacaktı, ne yazık ki arttı. TFF'de bir irade, bir özgüven olmadığını, hafif de bir kafa karışıklığı olduğunu bize gösteriyor" ifadelerini kullandı.

 

İLETİŞİM BAŞKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

 

Konuya dair İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Bazı basın yayın organlarında yer alan ve sosyal medyada paylaşılan, 'Suudi Arabistan'ın Riyad kentinde oynanacak Türkiye Süper Kupa Final Maçında İstiklal Marşımız ve Türk Bayrağına izin verilmeyecek' şeklindeki iddialar doğru değildir.

 

Süper Kupa Maçı öncesinde sahada Türk Bayrağı, her iki kulübün bayrakları ve Turkcell Süper Kupa bayrağı açılacaktır.

 

Işık şovları ile açılış seremonisi ve şehitlerimiz için gerçekleştirilecek 1 dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşımızı okunacaktır" denildi.

 

ORTAK AÇIKLAMA YAPILDI

 

Galatasaray ve Fenerbahçe arasında Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da oynanması planlanan Turkcell Süper Kupa maçı iptal edildi. Galatasaray ve Fenerbahçe, Atatürk tişörtü giymelerine ve pankart açmalarına izin verilmemesi nedeniyle maça çıkmama kararı aldı.

 

Maçın iptal olmasının ardından TFF, Fenerbahçe ve Galatasaray ortak bildiri yayınlandı. Bildiride Süper Kupa maçının ileri bir tarihe ertelendiği duyuruldu.

 

"Cumhuriyetimizin ve Türkiye Futbol Federasyonu’nun 100. Yılını yurtdışında da kutlamak amacıyla, Türk Futbolunun marka değerine ve kulüplerimize katkı sağlayacak şekilde kulüplerimizle organize ettiğimiz, 29 Aralık 2023 Cuma günü saat 20.45’te oynanması planlanan 2023 Süper Kupa müsabakası organizasyondaki bazı aksaklıklar nedeniyle Kulüplerimizle birlikte aldığımız ortak karar neticesinde ileri bir tarihe ertelenmiştir. Ev sahibi ülkenin Futbol Federasyonu, ilgili kurum ve kuruluşlarına şu ana kadar Süper Kupa’nın organizasyonu için göstermiş oldukları çaba nedeniyle teşekkür ederiz."


BEŞİKTAŞ'TAN DAVET

 

Suudi Arabistan'daki Al-Awwal Stadyumu'nda oynanamayan Süper Kupa mücadelesi için Beşiktaş'tan paylaşım geldi. Beşiktaş, maçın Dolmabahçe'de oynanması adına bir davette bulundu.

SABAHA KARŞI TÜRKİYE'DELER

 

Türkiye'ye dönmeye hazırlanan iki takımdan Fenerbahçe'nin saat 04:15'te Sabiha Gökçen'e, Galatasaray'ın 04:00'da İstanbul Havalimanı'na inmesi bekleniyor.

akparti