CHP Milletvekili Aşkın Genç, TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve AKP Kayseri Milletvekili Hulusi Akar'ı partiye davet etti. Akar ise davete “Transfer mevsimi daha açılmadı. Açılınca kim kime gidecek göreceğiz. Gelin ata binmiş ‘ya kısmet’ demiş, bakalım.” diyerek yanıt verdi. Gazeteci Emin Varol köşesinde daveti böyle yazdı:

14 Mayıs seçimlerinden sonra görevden alınan bakanlar, önce milletvekili yapıldı, sonra da TBMM’de komisyon başkanlıklarına getirildi.

 

TBMM’de, Meclis Başkanlık Divanı’ndan sonra “en itibarlı” makamlar, komisyon başkanlıklarıdır. Oda, sekreter, danışman, makam arabası gibi her türlü ihtiyaçları Meclis tarafından sağlanır.

 

O nedenle bakanlık görevlerinde “itibara” alışmış olan bakanlar, komisyon başkanlıklarına getirilerek, “itibarlarından tasarruf edilmemiş” olur.

 

Bunlardan biri de Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar idi.

 

5 yıllık Milli Savunma Bakanlığı’ndan sonra, Hulusi Akar mağdur edilmedi. Kayseri’den milletvekili adayı gösterildi ve siyasi yaşamında ilk kez milletvekili seçildi.

 

Akar, Erdoğan’ın isteği ile TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanlığına getirildi.

 

Milletvekili odalarının bulunduğu Halkla İlişkiler Binasında kendisine “bakla” kadar bir oda tahsis edildi. Sekreteri, sonradan camla kapatılan bir camekanda oturuyor.

 

Hulusi Akar bugünlerde, kendi deyimiyle “acemi milletvekili” olarak, Meclis Kampüsünü tanımaya çalışıyor.

 

Sıra, Milli Savunma Komisyonu çalışmalarına geldi.

 

Komisyon üyeleriyle iki kez bir araya geldi. İlk toplantı “tanışma” toplantısıydı. 26 üyesi olan komisyonda temsilciler, kısaca öz geçmişlerini anlattı.

 

Muhalefet “adam yerine konulmayı” istedi

 

Komisyonun eski üyelerinden CHP’li Özgür Ceylan, geçen dönemde yapılan görüşmelerde “bir virgülü bile değiştirmeyi” başaramadıklarından yakındı. Özgür Ceylan, muhalefet milletvekilleri olarak komisyon çalışmalarında, “dinlenilmek” ve “adam yerine konulmak” istediklerini söyledi.

 

Akar: Seçimde ilk olarak CHP’ye gittim

 

Komisyon Başkanı ve eski Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, komisyon çalışmalarında tarafsız davranacağına söz vererek muhalefete güvence verdi.

 

Bunu da bir örnekle anlattı:

 

“Ben, 14 Mayıs’taki seçim meydanına çıktığımda ilk olarak, Kayseri’deki Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığını ziyaret ettim” diyen Akar, CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç’i işaret ederek, “beyefendiyle, değerli kardeşimizle CHP İl Merkezi’nde görüştük, çok samimi konuştuk. Hatta annemin bir arkadaşıyla da orada karşılaştık, birbirimize sarıldık…”

 

CHP’den Hulusi Akar’a transfer teklifi

 

Kayseri’den ilk defa seçilen CHP Milletvekili Aşkın Genç de Hulusi Akar’ın anlattıklarını doğruladı.

 

Ardından da “Tabii, tabii. Sayın Bakanımızı bizim partiye (CHP’ye) transfer edeceğiz. CHP’de çok tanıdıkları var” diyerek bir transfer teklifi yapmış oldu.

 

Hulusi Akar teklife “hayır” demedi

 

CHP’li Genç’in daveti salonda gülüşmelere neden oldu.

 

Ancak, AKP Kayseri Milletvekili Hulusi Akar bu teklife “hayır” demedi. Akar, “transfer mevsiminin henüz açılmadığını” hatırlatarak şu cevabı verdi.

 

“Transfer mevsimi daha açılmadı. Açılınca kim kime gidecek göreceğiz. Gelin ata binmiş ‘ya kısmet’ demiş, bakalım.”

 

 

EMİN VAROL KİMDİR?

 

Emin Varol, mesleğe 1977 yılında Ankara'da Polis-Adliye Muhabirliğiyle başladı. Haberler.com sizler için en doğru bilgileri araştırıyor. Doğru kaynak için doğru yerdesiniz.

 

Gazetecilik Yüksek Okulu 2. sınıfındayken Anadolu Ajans'ta staj yaparak başlayan Emin Varol, 1977 yılında Günaydın Gazetesi'nde gece muhabiri olarak çalıştı. Uzun yıllar Yeni Asır, Sabah ve çeşitli gazetelerde Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento Muhabirliği yaptı.

 

Gazeteci-Yazar Emin Varol, ilk olarak, Gazeteci Emre Aygen'in Romanya'da vurularak yaralanmasından sonra, 1990-1993 yılları arasında Brüksel'e gelerek SABAH Gazetesi'nin Temsilciliğini yaptı. Haberler.com haberini okuyorsunuz. Haber kaldığı yerden devam ediyor.

 

Avrupa Birliği, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Konseyi ve NATO'ya akredite gazeteci olan Emin Varol, 2000 yılında tekrar Brüksel'e gelerek STAR Grubunun temsilcisi olarak çalıştı.

 

Gazeteci-Yazar, Emin Varol, Turgut Özal, Kenan Evren, Süleyman Demirel, Bülent Ecevit gibi çok sayıda Cumhurbaşkanı, Başbakan ve ünlü siyasetçiyi izledi. Eski Cumhurbaşkanlarından Rahmetli Turgut Özal'i Anavatan Partisi'ni kurduğu 1982 yılından ölünceye kadar takip etti.

 

Emin Varol, 1995 yılında Televizyon dünyasına geçti. Kanal-D Ankara İstihbarat Şefliği, STAR TV, Kanal-E ve Kanal-6 Ankara Temsilciliği yaptı. STAR'da yayınlanan Kırmızı Koltuk Programını uzun yıllar arkadaşı Tülay Ünal'la birlikte sundu. TV-8'in kurucularından ve ilk Ankara Temsilcilerinden olan Emin Varol, burada kendisinin hazırlayıp sunduğu 'Protokol Yolu' adli programı yaptı. Emin Varol kısa bir süre Milliyet Gazetesi Ankara Haber Müdürlüğü görevinde de bulundu.