Dünyanın önde gelen klasik müzik yayıncıları, medya temsilcileri ve saygın müzisyenlerden oluşan jüri heyeti tarafından, mükemmeliyetçilik arayışları ve sıra dışı şiirsel yorumlarıyla her zaman uluslararası ilgi odağı olan piyanistlere ödülleri, 12 Nisan akşamı İspanya’nın Valencia şehrinde düzenlenecek törende takdim edilecek.

Önemli uluslararası klasik müzik ödüllerinden biri olan ICMA (International Classical Music Awards) 2024 yılı kazananları açıklandı. 

Dünyaca ünlü piyanistler Güher Pekinel ve Süher Pekinel, ICMA’nın uluslararası klasik müzik yayıncıları, medya temsilcileri ve müzisyenlerden oluşan seçkin jürisi tarafından Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne layık görüldüler.

Pekineller iki piyanoda arka arkaya çalarak göz teması kurmadan, müzikal nefes derinliklerine odaklanarak çalan tek ikili olarak, klasik müzik dünyasının en büyük isimleriyle yaptıkları iş birlikleri ve albümlerle zenginleşen repertuarları ile tanınıyorlar.

“ÜLKEMİZDEKİ MÜZİK EĞİTİMİNE OLAN KATKIMIZI KENDİ KARİYER YOLCULUĞUMUZUN BİR DEVAMI OLARAK GÖRÜYORUZ”

ICMA Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü kazanmalarından dolayı mutlu olduklarını dile getiren Pekineller;

“Kariyerimiz boyunca klasik müzik dünyasının öncü isimleriyle beraber çalışma şansını yakalamamız, bizi her anlamda zenginleştirerek bulunduğumuz noktaya taşıdı. Bu yolculukta bize ilham veren, yolumuza ışık tutan herkese en içten teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 Bilgi ve deneyimlerimizi gençlere aktardığımız eğitim misyonumuzda bizleri destekleyen herkese müteşekkiriz. Uzun aşamalardan geçerek geldiğimiz kariyer yolculuğumuzda, ülkemize de birikimlerimizi aktarmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

 Uluslararası arenada yollarını açtığımız müzisyenleri bugün önemli konser salonlarında ve yarışmalarda kazandıkları birinciliklerle izliyoruz. Yaşamımız boyunca müziğin evrensel dilini herkesle paylaşmaya devam edeceğiz” dediler.

 

akparti


Kaynak: Haber Merkezi