Çağdaş Türk Edebiyatı'nın önemli isimlerinden Füruzan'dan kötü haber geldi. Ünlü yazar, 91 yaşında hayatını kaybetti. Türk edebiyatının en önemli isimlerinden Füruzan'ın vefat haberini, şair Elif Sofya; "Füruzan sonsuzluğa gitti" sözleriyle duyurdu.

Füruzan'ın en çok bilinen eserlerinden biri 1974 yılında yayımlanan ve kendisinin de ilk romanı olan "47'liler"dir. 1968 öğrenci hareketlerini ve 12 Mart dönemini yaşayan genç kuşağı bir anne-kız ilişkisi çerçevesinde konu alan roman adını, çoğu 1947 doğumlu olan gençlerin doğum yılından alır. Füruzan eserini, ilk kez yayımladığında devrimci gençlerden yoğun ilgi görürken eseri, 1975 Türk Dil Kurumu roman ödülünü kazandı.

 

Kitap, 1986’da S. Pirvanova çevirisiyle Bulgaristan'da yayımlandı. 2014'te 40. yılı dolayısıyla Yapı Kredi Yayınları tarafından "Kırk yedi'liler (40 yaşında)" başlığı ile özel bir basımı yapıldı.

 

"47'liler"in konusu

 

Romanın ana karakteri Emine, üniversitede okurken 1968 dönemi öğrenci hareketlerine katılmış, 12 Mart muhtırasını takiben yapılan tutuklamalar sırasında içeri alınmış ve işkence görmüştür. Hikâye karakterin serbest kalmasından sonra geçmişini hatırlaması ve anılarıyla hayatını anlamlandırmaya çalışmasını içerir.

Emine'nin anıları Erzurum'da geçirdiği çocukluk yıllarının, Cumhuriyet'in ilk öğretmen nesillerinden olan anne ve babasının sorunlu idealizminin, eve yardım için gelen Anadolu'lu halkın, üniversite için İstanbul'a gelmesinin, burada tanıştığı öğrenci arkadaşlarının ve kendi dönemindeki solcu gençliğin etkinliklerinin bir portresini çizer. Bu portre sürekli olarak karakterin hapiste gördüğü işkencenin oldukça detaylı anlatımlarıyla kesilir.

 

Roman, Emine'nin özgür ve işkencesiz bir hayata yeniden alışıp dışardaki hayata katılacağı mesajıyla biter.

 

Fürüzan kimdir?

 

'Feruze Çerçi' adıyla 29 Ekim 1932'de İstanbul'da doğan Füruzan, yazarlık hayatı boyunca soyadını hiç kullanmamasıyla tanınmıştı. 1958'de ünlü karikatürüst Turhan Selçuk'la evlenen Füruzan eşinin soyadını yazarlık yaparken kullanmamasını "Ben o yıllar çok ünlü bir soyadı taşıyordum. Çok ünlü, çok saygıdeğer iki adamın kendi akıllarıyla, emekleriyle ve yetenekleriyle ünlendirdiği saygıdeğer bir soyadıydı. Ben, o ünlenmiş soyadının bana sağlama ihtimali olan kolaylıklarına hiç yanaşmak istemedim. Ben, yazarlığımın sınanmasını tek başıma göğüslemek istedim" diyerek açıklamıştı.

 

Füruzan, ilk kitabı 'Parasız Yatılı' ile 1972 Sait Faik Hikâye Armağanı'nı kazandı. Füruzan'ın öyküleri; Fransızca, İspanyolca, Farsça, İtalyanca, Japonca, İngilizce, Rusça, Bulgarca, Boşnakça gibi dillere çevrildi.

 

Sait Faik Hikâye Armağanı'nı kazandığı Parasız Yatılı Elif Deniz - Pierre Vincent çevirisiyle (Pensionnaire d’état, Bleu autour yayınevi) 2010’da Fransa'da yayımlandı.

 

Çağdaş Türk edebiyatının önemli isimlerinden birisi olan Füruzan Türk öykücülüğünde genellikle "küçük insanlar" diye adlandırılan toplumun ezilmiş, hakkı yenmiş, duyarlıklı iç dünyaları keşfedilmemiş insanlarını yazmıştır. Öykünün yanı sıra şiirden, romana, gezi yazısından, denemeye ve çocuk edebiyatına kadar edebiyatın farklı türlerinde eserler vermiş, öykülerinin bazıları tiyatro sahnesine ve sinema perdesine taşınmıştır. 1970'li yıllarda en çok dikkat çeken üç kadın yazardan biri olarak Sevgi Soysal ve Adalet Ağaoğlu’yla birlikte anılır.