Biga’da  son zamanlarda sıkça yaşanan depremlerin ardından Profesör Doktor Doğan Perinçek önemli açıklamalarda bulundu. Sosyal medya hesapları üzerinden haritalı görsellerle paylaşımlarda bulunan Perinçek, bölgedeki depremlerin üzerine çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

12 Şubat'ta Biga'da tam 32 deprem meydana geldi. Bu art arda yaşanan depremler, bölgede tedirginliğe neden oldu. Profesör Perinçek, sosyal medya hesapları üzerinden haritalı görsellerle paylaşımlarda bulunarak, bölgedeki depremlerin analizini yaptı.

Prof. Dr. Perinçek, sosyal medya hesapları üzerinden haritalı görsellerle paylaşımlarda bulunarak, bölgedeki depremlerin üzerine çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Özellikle, Hisarlı ve Gürgendere köylerinin son bir yıldır neredeyse hiç deprem yaşamadığını, ancak dün itibariyle bu bölgede 29 depremin meydana geldiğini belirtti. Bu durumun beklenmedik bir gelişme olduğunu vurgulayan Perinçek, önümüzdeki günlerde bu durumu yakından izleyip değerlendireceğini ifade etti.

Perinçek, depremlerin olduğu alanlarda aktif fayların işaretlenmediğine dikkat çekti. Google Earth görüntüleri üzerinde yaptığı ön değerlendirmede, bu alanlarda birçok kısa fay izine rastladığını belirtti ve ilk fırsatta arazi kontrollerini yapmayı planladığını açıkladı.

Önemli bir not olarak, Kemer yakınındaki Parion antik kentinin yıkıcı depreminin fayının MTA'nın aktif fay haritasında işaretli olmadığını dile getirdi. Ayrıca, Biga'daki depremlerin "şeytan üçgeni" olarak adlandırdığı bölgenin hemen sınırında olduğunu ve Marmara Denizi batısındaki depremlerin bu bölgeye enerji transfer ettiği tezini destekledi.

Perinçek'in açıklamalarına göre, Gemlik dolayındaki depremlerin batıya doğru enerji transfer ettiği düşünülmektedir ve bu enerji transferinin hem Tekirdağ hem de Gemlik yönünden Biga dolayına etki ettiği belirtilmektedir.

Son olarak, Perinçek, Biga'da son beş yıldır her gün depremleri gözlemleyip analiz ettiğini belirtti. Bu çalışmanın sonuçlarına göre, şeytan üçgeni içindeki bölgelerin komşu bölgelere göre daha fazla depreme maruz kaldığını ve tarihsel olarak bölgede meydana gelen depremlerin üzerinden uzun bir zaman geçtiğini vurguladı.

Ayrıca, geçmişteki depremlerin etkilerini inceleyerek, Parion antik kentinin kuzey yarısının bir deprem sırasında fay hattından dolayı 1,5 metre yükseldiğini belirtti. Bu tür tarihi verilerin, bölgedeki deprem riskini anlamamıza yardımcı olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Perinçek'in paylaştığı harita;

 

Haber: Bahar Karakurt

 

Biga'da depremler devam ediyor Biga'da depremler devam ediyor
Biga’da 6 Saatte 25 Deprem Oldu Biga’da 6 Saatte 25 Deprem Oldu
Biga’da art arda depremler! Biga’da art arda depremler!
Biga yine sallandı! Biga yine sallandı!
Biga'da deprem oldu Biga'da deprem oldu


Kaynak: Biganın Sesi