Biga İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan arazi taramalarında, tarla faresi zararının tespit edildiği bildirildi. Konuyla ilgili olarak üreticilere önemli uyarılarda bulunan müdürlük, tarla sahiplerini tarlalarını kontrol etmeleri konusunda uyardı.

Zirai personel tarafından yapılan tespitler sonucunda ortaya çıkan zararın önlenmesi için kimyasal mücadele gerektiğini belirten müdürlük yetkilileri, mücadelenin toplu olarak yapılması gerektiğini vurguladı. Tarlalardaki aktif deliklere eldiven kullanılarak, tahta veya plastik kaşık ile 3-5 adet zehirli yem konulması gerektiğini belirten yetkililer, ayrıca ertesi gün aynı sahanın taranarak ölü farelerin toplanıp derin çukurlara gömülmesinin önemine dikkat çekti.

Mücadele sürecinde doğal dengeyi korumanın da büyük önem taşıdığını vurgulayan yetkililer, öncelikle tilki, kedi, köpek, gelincik, sansar, baykuş, leylek, kerkenez, atmaca, doğan, şahin, kartal ve yılan gibi hayvanların korunması gerektiğini ifade etti.

Zararlılarla mücadelede kullanılacak zehirli yemin miktarının arazideki yoğunluğuna göre belirlendiğini belirten yetkililer, 1 kg zehirli yemin en az 20 dekarlık alana yeteceğini ve üreticilerin ihtiyaçlarını İlçe Müdürlüğü'nden temin edebileceklerini dile getirdi.

Üreticilerin bu uyarıları dikkate alarak gerekli önlemleri almaları ve tarlalarını düzenli olarak kontrol etmeleri gerektiği belirtildi.

Necmiye Tarlasüren

akparti


Kaynak: Biganın Sesi