İranlı ünlü yönetmen Dariush Mehrjui ile oyuncu eşi Vehideh Mohammadifar'ın öldürüldüğü 14 Ekim akşamı, yönetmenin kızı Mona Mehrjui, başkent Tahran yakınlarında  babasının evini ziyarete gittiğinde korkunç bir manzarayla karşılaşmıştı. 

Her iki kurbanın da boyunlarında bıçak yaraları bulunduğu açıklanmıştı. Yapılan soruşturmada, Vehideh Mohammadifar ölüm tehdidi aldığı, . aldığı bu ölüm tehdidi hakkında kendi sosyal medya hesabından şikâyette bulunduğu öğrenilmişti,

Devam eden cinayet soruşturması kapsamında olayla bağlantılı oldukları şüphesiyle 10 kişi gözaltına alındığı belirtilmişti.

Davada sanık olan 4 kişiden biri idama mahkum olurken, diğer üç kişi de 8 ila 36 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı. Katilin daha önce yönetmen için çalıştığı ve parasal sorunlar nedeniyle ona öfkeli olduğu ortaya çıktı.

ABD ve Fransa'da da yaşayan Dariush Mehrjui, kariyeri boyunca, 1998'de Chicago Uluslararası Film Festivali'nden Gümüş Hugo ve 1993 yılında San Sebastian Uluslararası Film Festivali'nden Altın Deniz Kabuğu da dahil olmak üzere birçok ödül almıştı.

akparti


Kaynak: Haber Merkezi