Eğitime; Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan, Bozcaada İlçe Müdürü Ali Kayadan, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ramazan Eren, İl / İlçe Müdürlüğü personeli çok sayıda çiftçi katıldı.

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan, eğitimin önemini vurgulayarak şunları söyledi: "Çanakkale, üzüm üretiminde önemli bir yere sahip. Çanakkale'de 45 bin dekar bağ alanı bulunmakta olup yıllık 41 bin ton üzüm üretilmektedir. Bağların yaklaşık 15 bin dekarı sofralık, 30 bin dekarı şaraplık olarak tesis edilmiştir. İlimiz bağ alanlarının % 41'i Bayramiç, % 25'i Bozcaada, % 10'u Eceabat ve % 24'ü diğer ilçelerimizde yer almaktadır. Bozcaada; İlimizin kökleri eskilere dayalı üzüm üretiminin yapıldığı İlçelerimizdendir. Yapılan çalışmalar neticesinde İlçeye özgü Bozcaada çavuş üzümü 2020 yılında Türk Marka ve Patent Kurumu tarafından tescil edilerek, Bozcaada çavuş üzümü adı altında coğrafi işaret almıştır. Bozcaada Çavuşu üzümü, Bozcaada'nın önemli bir tarımsal ürünlerinden biridir. Coğrafi tescil ile bu ürünün korunması ve değerlendirilmesi önemlidir. Bu eğitimle, çiftçilerimize bağcılık konusunda modern teknikler hakkında bilgi vererek, üretim ve kaliteyi artırmayı amaçlıyoruz. Bu eğitim, Çanakkale'deki bağcılık sektörünün gelişmesi için önemli bir katkı sağlayacaktır.

Türkarslan; Eğitimde verilen bilgiler, çiftçilerin daha fazla ve daha kaliteli üzüm üretmesine yardımcı olacak. Bu da, çiftçilerin gelirlerinin artmasına ve bölgenin kalkınmasına katkıda bulunacaktır." dedi.

Ziraat Mühendisi Zeliha Orhan Özalp tarafından bağlarda terbiye sistemleri, budama teknikleri ve aşılama teknikleri konularında sunum yapıldı. Eğitime katılan çiftçiler, modern teknikleri öğrenerek üzüm üretimini ve kalitesini artırmanın yollarını öğrendiler.

Eğitime katılan çiftçiler, eğitimin çok faydalı olduğunu ve öğrendikleri bilgileri kendi bağlarında uygulamaya koyacaklarını ifade ettiler.

Çiftçilerin görüşleri:

"Bu eğitimde çok şey öğrendim. Budama ve aşılama tekniklerini doğru şekilde uygulayarak daha fazla ve daha kaliteli üzüm üretebileceğime inanıyorum."

Bakırkesen ailesinin acı günü Bakırkesen ailesinin acı günü

"Modern teknikler kullanarak üretimimi ve gelirimi artırmayı hedefliyorum. Bu eğitim bana bu konuda yardımcı olacak."

"Bölgemizdeki bağcılık sektörünün gelişmesi için bu tür eğitimlerin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu eğitimden dolayı emeği geçenlere teşekkür ediyorum."

Kaynak: Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü

Editör: Haber Merkezi