CHP Genel Başkanı Özgür Özel gözyaşlarıyla yaptığı açıklamada; “Bugün oylarıyla ülkemize sahip çıkan herkese teşekkür ediyorum. Aday gösterilse de ay olmasa da var gücüyle çalışan herkese teşekkür ediyorum" diyen Özel, gözyaşlarına hakim olamadı. Bugün seçmenin tarihi bir karar verdiğini dile getiren Özel, "Biz milletimizin verdiği bu kararı bir kutsal emanet olarak alıyor ve başımızın üzerine koyuyoruz" ifadelerini kullandı.

Özel'in açıklamasında öne çıkanlar şöyle:

CHP örgütüne teşekkür ediyorum. Seçim sonuçları göstermiştir ki seçmen Türkiye'de yeni bir siyasetin kurulmasına karar verdi. Bugün seçmen, 22 yıllık Türkiye fotoğrafını değiştirmeye karar verdi. Cumhuriyetin ikinci yüzyılında iktidarın orantısız gücünü yerelden dengelemeye karar verdi. Türkiye İttifakı tarihi bir sonuç elde etti. Ülkemizin nasıl yönetilmesi gerektiğine dair de önemli mesaj verdi.

Türkiye ittifakı tarihi bir karar vermiştir. Seçmenimiz açık bir mesaj vermiştir, bu mesaj bizlerin okumasıyla şu şekildedir; biz kaybedilen hukuk devleti vasfının geri gelmesini istiyoruz, farklılıklar zenginliğimizdir. Biz Türkiye Cumhuriyet vatandaşları olarak birlik ve beraberlik istiyoruz. Biz milletimizin verdiği bu mesajı kutsal bir emanet olarak görüyoruz. Bilinmesini isterim ki bu seçimlerin bir mağlubu yoktur. Halkımız iyi hizmeti ödüllendirmiş, kötü hizmeti ve kötü niyeti cezalandırmıştır.

CHP'den parti aleyhine çalışan üyelere ihraç CHP'den parti aleyhine çalışan üyelere ihraç

CHP'nin 2019 yılında AKP'den aldığı İstanbul, Ankara, Mersin, Adana ve Antalya belediye başkanlarımıza özel olarak teşekkür etmek isterim. Onlar merkezi yönetimin desteği olmasa da kösteği de olsa mazeret üretmeden iyi icraatın CHP temiz ve dürüst yönetir algısının yerleşmesine yaptıkları katkıyla bugünkü zaferin baş mimarlarıdır. Ayrıca elimizde olup geçen seçimde de kaybetmediğimiz belediye başkanlarımız en zor günlerde sancağı ellerinde taşıdıkları için ayrıca bir takdiri hak ediyorlar.

Şehirlerimiz emin ellere teslime dilmiş, halkımızın yaşam alanlarını halk için yönetecek belediye başkanları seçilmiştir. Partimizin yaşadığı değişimi onayladıklarını ve kendi şehirleri için de istediklerini ifade etmek gerekiyor. Geçen mayıs ayında yaşadığımız büyük üzüntüden sonra seçmenimizde yaşanan büyük duygusal kopuşa CHP kurultayına o kurultayda genel başkanı seçimle değişebilen bir partinin Türkiye'de olduğunu gösteren başta Sayın Kılıçdaroğlu'na ve delegelerine çok şey borçluyuz.

Seçim sonuçları göstermiştir ki, bugün seçmen Türkiye'de yeni bir siyasetin kurulmasına karar verdi. Yeni bir siyasi iklime kapı aralamaya karar verdi. İktidarın orantısız gücünü yerelden dengelemeye karar verdi. Yok sayılanlar ülkeyi yönetenlere açık bir mesaj vermiştir. Bu mesaj şudur: Biz ülkemizde her türlü ayrımcılığa karşı çıkıyoruz, farklılıklarımız zenginliğimizdir, biz birlik ve beraberlik istiyoruz. Bizim başarımız, kimsenin hezimeti değildir. Kimsenin kaybetmiş hissetmesini istemiyoruz. Halkımız iyi hizmeti ödüllendirmiş ve kötü niyeti cezalandırmıştır. Şehirlerimiz emin ellere teslim edilmiştir. Halkımızın yaşam alanlarını halk için yönetecek belediye başkanları seçilmiştir. Geçen mayıs ayında yaşadığımız büyük üzüntüden dolayı, seçmenimizde oluşan büyük duygusal kopuşa rağmen, CHP'nin yönetiminin seçimle değiştiğini gösteren sayın genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'na çok şey borçluyuz.

Bu seçimlerde hiç bir siyasi parti ile ittifak kurulmadığı halde CHP'nin gücü ve seçmenin vicdanının sandıkta kurduğu Türkiye ittifakı 2019 başarısını daha da büyütmüştür. Bu sonuçları bileri rehavete sevk edecek bir galibiyet olarak asla değil seçmenin bize açtığını bir kredi olarak gördüğümüzü ifade etmek isterim. Tüm seçmen gruplarından gelen Türkiye siyasetinin akışını esastan değiştiren bu desteğin partimize büyük bir sorumluluk yüklediğinin farkındayız. CHP artık tüm demokratların partisidir aynı zamanda milliyetçi muhafazakar Kürt demokratların aynı anda birlikte oy verebildikleri partidir. Bu seçmenleri CHP'li yaptık olarak okumuyoruz, bunu bize verdikleri bir görev olarak atlediyor bu emaneti başımızın üzerine koyuyoruz.

Bu sonuçlar bizi kibirlendirmeyecek. asla böbürlenmeyeceğiz aldığımız yükü sorumlulukla taşıyacağız. siyasi rekabetlerimizi dahi daha önce yıllardır yaptıkları alaycı zafer konuşmalarından mahrum tutacağız çünkü ben çocukken duyduğum bir hikayenin bütün siyasi hayatımda bana rehber olmasını hep diledim. Beşiktaş maçı kazanmıştır kapı açıldığında Süleyman Saba onlara şunu demiştir siz kazandınız ama yan odada sizin sevinciniz kadar büyük bir üzüntüyü yaşayan rakipleriniz var, centilmenliğe bu sığmaz. ben tüm CHP'lilerden köylerde davul çalmaktan tutun havai fişek atmaya bugüne kadar bize ne yapıldıysa tamamını unutmalarını sevinçlerini en sessiz şekilde yaşamalarını özellikle patlayıcılardan silahlardan uzak durmalarını özel olarak rica ediyorum. Bu seçim gelecekte kazanacağımız çok daha büyük zaferlerin bir ilk adımıdır .Ve bugün bize bakanlar kibiri değil tevazuyu, böbürlenmeyi değil başarıyı bölüşebilmenin erdemini hissetmelidirler. Kötü örnekler geçmişte bize yapılanlar içimizdeki rövanş almaya dair özlemi içimize gömüyoruz gerçek demokratların hazmettikleri gibi bu başarıyı bize oy vermeyen seçmenlerimizle de paylaşmak üzere sevincimizi mümkün oldukça sessiz yaşıyoruz.

Seçim haritasının da gösterdiği üzere CHP artık her kesimin partisidir. CHP artık Türkiye'nin her köşesinde vardır. Siyasi partilerle değil Türkiye'nin demokratlarıyla büyük bir birlikteliği kuran Türkiye ittifakı kazanmıştır.

Editör: Haber Merkezi