2 Nisan, tüm dünyada Otizm Farkındalık Günü olarak kutlanıyor. Bu önemli gün kapsamında Biga Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Deniz Atalay Özdoğan, otizm hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Dr. Deniz Atalay Özdoğan, Birleşmiş Milletler tarafından 2008 yılında ilan edilen Dünya Otizm Farkındalık Günü'nün, otizm konusunda toplumda farkındalık yaratmak ve çözüm bulmak amacıyla düzenlendiğini belirtti. Otizmin, genellikle doğuştan gelişen ve beynin farklı yapısı veya işleyişiyle ilişkilendirilen nörolojik bir bozukluk olduğunu vurguladı. Bu bozukluğun genellikle 3 yaşından önce belirtiler gösterdiğine dikkat çeken Özdoğan, her 100 çocuktan birinin otizm etkisi altında olduğunu ifade etti.

Uzmanlar, otizmin belirtilerinin erken dönemde fark edilmesinin ve tanının konulmasının önemine değiniyorlar. Dr. Deniz Atalay Özdoğan, otizmin tanısının 3 yaşından sonra konulsa da, daha erken dönemlerde tanının mümkün olduğunu söyledi. Erken tanının, etkilenen çocuklar ve aileleri için yaşam kalitesini artırıcı önlemlerin alınmasında kritik bir rol oynadığını belirtti.

Otizmin belirtileri arasında çocuğun sosyal etkileşimde zorlanması, tekrarlayıcı davranışlar sergilemesi ve dil gelişiminde gecikmelerin olması gibi durumları sıralayan Özdoğan, bu belirtilerin fark edilmesi halinde erken müdahalenin hayati önem taşıdığını vurguladı.

Her çocuğun kendine özgü özelliklere sahip olduğunu ve otizmli çocukların da eğitimle desteklenmesi gerektiğini belirten Dr. Özdoğan, toplumun otizm spektrum bozukluğuna sahip bireylere destek olması gerektiğini vurguladı.

Biga'da 22 Nisan Pazartesi Nöbetçi Eczane Biga'da 22 Nisan Pazartesi Nöbetçi Eczane

Son olarak, "OTİZMİN FARKINDAYIZ, ONLARIN YANINDAYIZ" diyerek toplumsal farkındalığın artırılması ve otizmli bireylerin desteklenmesi çağrısında bulundu.

Editör: Haber Merkezi