6. His Nedir? Bazı Şeyleri Önceden Sezebilir miyiz?

6. his en basit tanımla, kişinin olacak olayları tamamen doğal bir güdü ile önceden bilmesidir.

83107 0

Yasemin Özdeş

Yasemin ÖzdeşDokunma, görme, işitme, tat alma ve koklama olarak tanımlanan 5 duyudan tamamen farklı olarak gerçekleşen bu durum, bilimsel olarak kanıtlanamayan bir “fenomendir”. Birçok bilim adamı bu nedenle 6. his ile ilgili tüm durumları “gerçek dışı” olarak kabul eder. 5 duyu organı aracılığı ile evrenin algılanmasını bilimsel bir gerçek olarak kabul eden bilim adamları, her insanda var olduğu “iddia” edilen 6. hissin varlığını doğrudan reddeder. Bazı durumlarda “içine doğma” olarak da adlandırılan 6. his, kişinin kendisinin de nasıl gerçekleştiğini bilmediği bir şekilde olacak kötü ya da iyi bir olayı önceden bilmesidir. 6. his aracılığı ile kötü olayların gerçekleşeceğinin bilinmesi, çoğu insanın hayatı boyunca birkaç defa yaşadığı bir deneyimdir. Bazen kişi etrafındakilere “içimde kötü bir his var” şeklinde şeyler söyleyerek, kötü bir şey olacağından korktuğunu belirtir. Kişi tam olarak gelecekte hangi olayın ne şekilde gelişeceğini bilmese de, gerçekten de kısa süre zarfında kötü bir olay olur veya gerçekleşen bir olayın haberi gelir. Bu tür “içine doğma” durumlarında kişi hislerini tam olarak yorumlayamasa da, yine de yakın gelecekte kötü olayların gerçekleşeceğini hisseder ki bu duygu da “6. his” olarak adlandırılır. Psişik bir yetenek olarak da yorumlanan 6. hissin bazı insanlar tarafından bilinçli bir şekilde kullanılabildiği de düşünülmektedir. Çeşitli yoğunlaşma yöntemleri kullanarak geleceği görsel bir şekilde algılayabilen bu kişilerin 6. hislerini tıpkı diğer beş duyu organı gibi kullanabildiği iddia edilmektedir. Medyum olduğunu iddia eden bu kişiler, 6. hislerini kullanarak geleceğe dair bir takım sembolleri, nesneleri, olayları veya insanları görebildiğini söylemektedir. Her ne kadar 6. his kavramını modern bilim şiddetle reddetse de, her insanın rüya görürken bu tip deneyimler yaşadığı da bir gerçektir.
İnsanlar çok nadir olsa da sezgisel rüyalar aracılığı ile geçmişte kaybettiği insanları görebildiği gibi, gelecekte gerçekleşen bir takım olaylar hakkında da net bir bilgi edinebilir. Bazı insanlar birkaç gün sonra gerçekleşecek bir olayı benzer şekilde rüyalarında görür ve bu olay gerçekleştiğinde durumu büyük şaşkınlıkla karşılar. Ayrıca insan bazen de yakın gelecekte yaşamını yitirecek insanları rüyalarında farklı şekillerde görür ve bu durumu ancak gördüğü kişi öldüğünde yorumlayabilir. Bu nedenle 6. hissin her insanda var olan bir önsezi olduğu ancak insanların gerek deneyimler gerekse de rüyalar aracılığı ile tecrübe ettikleri olayları nasıl yorumlayacaklarını bilmedikleri söylenir.
 
Etiketler; #yasemin
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Musa Sener652 - 07.12.2021 00:11:54
6 İnci hisse inanıyorum. Benim başıma birçok kez geldi. Hem iyi hemde kötü. Bundan 5 yıl önce Annemin halası vefat etmeden 2 hafta önce öleceğini rüyamda gördüm.
3 yıl önce dayım ve halamın eşi (eniştem) gördüm 1 er ay ara ile vefat ettiler gördükten sonra. Gecense Baba annem aynı şekilde 3 hafta sonra.
Avatar
Ali candan605 - 27.09.2021 09:27:34
bende başta şunu söylemek isterim.kimseye tavsiye etmek yada yonlenderimek için olmasın ama.ben herkese bir maça baktığımda tahminini hissederek veriyorum ve kişiler benden alıp kazanıyorlar.suanda kadar yanılmam sadce yüzde 5.kendim hissedip oynadığımda yüzde 75 başarılı oluyorum.yani başkalarına karşı hissedilme durumum ve tahminin güzel ve etkileyici bundan mutlluluk bile duyuyorum
Avatar
stabil577 - 24.07.2021 04:51:06
stabil 24.07.2021 saaat 04:49 izmirden yazitorum icim sikiliyor saatlerdir felat sessizligi ve gasfetini hissediyorum bir yikim kayip acinin yasini tutar gibi burayayaziyorum bu bndeki his olayi kacinci evre acaba bisey bana dogru geliyor gibi
Avatar
Hasan krkmz442 - 07.02.2021 01:08:59
Aynı séy nanada oldu arabadaydık sonra 2 saniyeline kazayapıyorduk ama inanmadım sonra kaza yaptık ilk başta anlamadım ama sahte gibi gözüksede gördüm


Avatar
Kadir seckin401 - 16.01.2021 05:16:25
Bu metinde beni ilgilendiren konu:bir insanın rüyasında kaybettiği yakınını hala yaşıyor gibi görebilmesi. İnsan hissettiklerini duyuları vasıtasıyla beynine yansıtır. Beyin bu hissettiklerini isteklere,arzulara dönüştürür. Maddesel duyumları sezgisel olarak tahmin etmeye çalışır. 6. His denilen şey insanin kısıtlı duyularindan oluşturduğu tecrübeleridir.
Avatar
TOREDO398 - 11.01.2021 00:11:14
hislerim çoğu zaman tarafsı'z olsad'a emin olurum.
deprem've olayla'r v.b Panik atak gibi. #hissetmek bi okdarda yaşamak Gibirdir'
hiss;
Avatar
Dicle 367 - 08.12.2020 01:28:19
6.his değildir bunun adı evrene msj göndermektir, ve evrene gönderilen olumlu ya da olumsuz her msj mutlaka geri döner bumerang gibi....bu sebeple olumsuz msj göndermekten çekinmeliyiz. İyi düşün iyi olsun gibi
Avatar
eylul 325 - 08.11.2020 12:19:04
bana ruyamdan olan sey gercek isediyo ve olan seyi sanki gine oluyo gibi bir his veriyor
Avatar
Pnar281 - 24.08.2020 19:14:54
Aynı şey bana da oluyor anlık 1 saniye sonra o hissettiğim şey oluyor. Çok nadir ama
Avatar
Şehsade249 - 17.05.2020 10:58:39
Bir olayi önceden tahmin edebiliyorum içime doğuyor.ve yaakin zamanda hemen oluyor.sizce bu normal mi?