Biga'da Amatör Spor Haftası Kutlandı  

Biga’da, Biga Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından Amatör Spor Haftası etkinlikleri kapsamında yürüyüş korteji düzenlendi.  

873
Biga'da Amatör Spor Haftası Kutlandı  

Biga’da, Biga Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından Amatör Spor Haftası etkinlikleri kapsamında yürüyüş korteji düzenlendi.
 
Korteje, Biga Kaymakamı Mustafa Can, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Belediye Meclis Üyeleri, Biga İlçe Gençlik Spor Müdürü Celal Avcı, spor kulüplerinin sporcuları, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Hükümet meydanından başlayan yürüyüş Bigaspor halı sahasında son buldu.
 
ÖNCE SAĞLIĞIMIZ İÇİN SPOR YAPMALIYIZ
 
Burada düzenlenen törende konuşan Biga Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Celal Avcı, " Yurdumuzda her yıl Ekim ayının ikinci haftası Amatör Spor Haftası olarak kutlanmaktadır. Amatör Spor Haftası kapsamında planlanan faaliyetler ile farkındalık oluşturarak halkımızın spora özendirilmesine ve yeni bireylerin spora kazandırılmasına özellikle gençlerimizde spor bilinci kültürü oluşturulması için çalışılmaktadır. Emanetimiz olan ilçemizdeki çocuklarımızın ve gençlerimizin ülkesini seven yaşadığı yere sahip çıkan ailesine çevresine okulda öğretmenlerine sokakta büyüklerine saygılı milli ve manevi değerlere yürekten bağlı nesiller olarak yetişmesi en büyük Hayalimizdir. Biga Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü olarak bu idealimizi gerçekleştirmek adına gerekli faaliyetleri yürütmekteyiz. Gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutmak sporu tabana yaymak hem ruhen hem bedenen sağlıklı nesiller yetiştirmek için çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz. Önce sağlığımız için spor yapmalıyız. Sportif alanda başarılı olmak için kendinize çok iyi bakmalıyız ve çok çalışmalıyız. Bir sporcunun başarıya ulaşabilmesi için iyi beslenmeye, düzenli uykuya ve devamlı spor yapmaya ihtiyacı vardır. Bunun yanında kesinlikle kötü alışkanlıklardan uzak durulması gerekmektedir. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk; “Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim” diyerek bizler de bu düşüncelerle spor yapmamız gerekmektedir. Son zamanlarda ülke çapında sportif faaliyetler de ve çeşitli alanlarda uluslararası başarılar elde edilmiştir. İlçemize baktığımızda ilçemizde de okul sporları olsun, atletizm olsun, karate olsun, futbol olsun başarılı sonuçlar alınmıştır. Bu konuda kulüp yöneticilerine, antrenörlere, beden eğitimi öğretmenlerine teşekkür ediyorum. Tüm kulüplerimize ve sporcularımıza 2019-2020 sezonunda başarılar diliyorum. Amatör Spor Haftamız Kutlu Olsun.”
 
SPOR HAYATIMIZIN BİR PARÇASI OLMALI”
Her bireyin hayatında sporun olmazsa olmaz olduğuna değinen Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, “Spor gençlerimizin hayatına yön verdiği gibi, her yaştaki bireye de sağlık ve sosyalleşme kazandırır. Bu açıdan ister amatör olsun ister ileri seviyelere taşınarak profesyonelliğe dönüşsün spor hayatımızın bir parçası olmalıdır” ifadelerini kullandı.
 
“SPOR KURSLARIMIZA ÇOK YOĞUN İLGİ VAR”
Başkan Erdoğan, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:
 
“Amatör Spor Haftası’nı spora yeni bireylerin kazandırılması ve farkındalık oluşturulması açısından çok değerli buluyorum. Bizler yerel yönetimler olarak bir bütün içinde sivil toplum kuruluşlarımız, kamu kurum ve özel kuruluşlarımızla sporun ve sporcunun her zaman yanındayız. Gerek belediyemiz bünyesindeki sporcuları gerekse ilçemizdeki farklı kategorilerdeki spora gönül vermiş kardeşlerimizle birlikteyiz. Açtığımız yaz kursları ve tüm yıl süren kış kurslarımızla çocuklarımız, gençlerimiz, kadınlarımız, erkeklerimiz hem sağlık kazanıyor hem de sosyalleşiyor. Bu arada spor kurslarımıza çok yoğun bir ilgi var. Bu da Biga’mızda sporun önemsendiğini gösteriyor. Ayrıca Adaspor ile Arapdede Köprüsü arasına başlatacağımız rekreasyon projemizle halkımız yürüyüş yolları ve kondisyon parklarında düzenli fiziksel aktivitelerini ve sporunu yapabilecek, gençlerimiz de yine proje içinde inşa edilecek futbol sahasında futbol oynayabilecek. İnşallah şehrimize kazandıracağımız spor kompklesleriyle de Biga’mızdan milli sporcular yetişecek. Hemen yanı başımızda Kispet Ustası İrfan Şahin Er Meydanı’nı da Biga'mıza kazandırarak atasporumuz güreşlerin ilkini gerçekleştirdik. Bundan sonra da burada sportif ve kültürel faaliyetler devam edecek.”
 
“BİGA’MIZ ÇOK BÜYÜK BİR HAREKETLİLİĞE SAHİP”
Herkesi spor yapmaya davet eden Başkan Erdoğan, konuşmasını şöyle tamamladı:
 
“Bizler sporu yaşam tarzı haline gelmiş, her çocuğun sporla haşır neşir olarak yetişmesini umut ediyoruz. Hepimiz farkındayız ki Biga’mız çocuklarımız ve gençlerimizle çok büyük bir hareketliliğe sahip. Tabi biz de Amatör Spor Haftası dolayısıyla 7'den 70'e herkesi spor yapmaya, hayatına hareket katmaya davet ediyoruz. Ben bu duygu ve düşüncelerle hafta boyunca gerçekleşecek olan farklı branşlardaki etkinlerde çocuklarımıza hem başarılar hem de iyi eğlenceler diliyorum. Şimdiden müsabakalarda dereceye giren sporcuları ve takımlarımızı kutluyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”
 
“ORDUMUZA MUVAFFAKİYETLER DİLİYORUM”
 
Sporun her alanına destek vermeyi, sporcuları her alanda motive etmeyi önemsediğini dile getiren Biga Kaymakamı Mustafa Can, “Öncelikle hepimizin bildiği gibi Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Suriye'nin kuzeyinde başlatılan Barış Pınarı Harekatı'nda tüm askerlerimize ordumuza Muvaffakiyetler diliyorum, Allah askerimize en güzel bir şekilde zaferler alıp Terör örgütlerine ve onların destekçilerine karşı ülkemizin, devletimizin, milletimizin ve askerimizin vereceği en güzel cevabı orada vereceklerdir. Allah onları her türlü kötülükten şerden korusun. Bizler aç kalırız açıkta kalırız ölürüz ama asla boyun eğmeyiz. Çünkü bizim bu topraklarda binlerce yıldır vermiş olduğumuz mücadelemiz hikaye değil, bir gerçektir, bir tarihtir. Bunu zaten bütün dost ve düşman birliklerimiz biliyorlar. Bu vesileyle bir kez daha ilçemizden Biga’mızdan bu sabah tüm halkımızın katılımıyla sabah namazında camilerimizde ordumuza, askerimize Muzaffer olması için Fetih suresi okundu ve dualar edildi. Rabbim inşallah onları kabul eder, en kısa sürede bu operasyon tamamlanır.”
 
“İLÇEMİZDE 3040 TANE LİSANSLI SPORCU VAR”
 
Biga’nın eğitimde, kültürde, sanatta olduğu gibi sporda da ilçeyi gururlandırdığını belirten  Biga Kaymakamı Mustafa Can; “Gerek futbolda, voleybolda, basketbolda, güreşte, atletizmde, karatede, sporun her dalında ilçemizde bir kulüp var, sporcu var. Bunlar bizleri gururlandırıyor. Bizlere de artık şöyle bir baskı geliyor. Nedir? Artık spor tesislerimiz bize yetmiyor. Gerçekten bu bir yandan hem güzel bir şey hem de bu ihtiyacı da inşallah merkezi hükümetimizin de destekleri ile yerel imkanlarımızla belediyemizin imkânlarıyla inşallah bu ihtiyaçlarımızı da en kısa zamanda gidereceğiz. Başarı kolay olmuyor, burada bir emek var, gayret var, alın teri var. Ben bu başarıyı dert edinen arkadaşlarımızın, antrenörlerimizin, sporcularımızın başarıyı gerek bölgesel gerek yerel ulusal ve uluslararası anlamda elde edeceklerine kesinlikle inanıyorum. Onun için yapılan bu farkındalık günlerinde inşallah spora ve sportif faaliyetlere bizler de çok daha fazla destek vermek durumundayız. Çünkü bizim gençlerimizin en iyi bir şekilde yetişmeleri geleceğe emin adımlarla ilerleyebilmeleri için sadece akademik anlamda değil spor kültürel alanlarda da çocuklarımıza en iyi imkan ve şartları hizmetine sunmak durumundayız. Biga’mızın her alanda olduğu gibi burada da bir başarısı olacaktır. Beden eğitimi öğretmenlerimize, antrenörlerimize güveniyoruz. 12 Spor kulübümüzün gerçekten birbirinden başarılı gençlerimiz var, çocuklarımız var. Geçmişte belki sayıları 10'larla ifade edilen lisanslı sporcu sayısı varken bugün ilçemizde 3040 tane lisanslı sporcu var. Bu çok güzel bir şey. Kapalı spor salonlarımızın geliştirilmesi ve sayısının artırılması ile sporcu sayılarımız da inşallah artacaktır.”
 
Güreş sporunun tanıtımı kapsamında Biga Belediyesi Güreş Takımı sporcuları gösteri maçı düzenledi ve Etkinlikleri kapsamında hafta boyunca İlkokullar arası geleneksel çocuk oyunları, Liseler arası masa tenisi, okçuluk yarışması, protokol voleybol ve futbol maçı etkinlikleri gerçekleşecek.
 
Mehmet Özdeş
 


Kaynak: Biganın Sesi
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.