Biga Devlet Hastanesine Sosyal Çalışmacı Atandı

Çanakkale Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Biga Devlet Hastanesinde Sosyal Çalışmacı Merve IŞIK göreve başladı.

821
Biga Devlet Hastanesine Sosyal Çalışmacı Atandı

Biga Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Akif Zaloğlu, “Tıbbi Sosyal Hizmet, ayakta ya da yatarak tedavi gören hastaların tıbbi tedaviden etkili bir şekilde yararlanması, sosyal sağlığın korunması ve geliştirilmesi, tedavi sürecinde hastanın ailesi ve çevresi ile ilişkilerinin düzenlenmesi, tedavi sürecini etkileyen psikososyal ve sosyoekonomik sorunların zamanında çözümlenerek, sosyal işlevselliğini yeniden kazanması amacıyla yürütülen sosyal hizmet uygulamasını kapsar. Hastanemizde Sosyal çalışmacının göreve başlamasıyla artık tesisimizde hasta ve yakınlarına multidisipliner bir yaklaşımla hizmet verilecektir. Göreve yeni başlayan arkadaşımıza iyi çalışmalar diliyor, Biga halkına da hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.
 
Merve IŞIK, 30.05.2017 tarihinde Adıyaman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü’nden mezun olduktan sonra 25.10.2019 tarihi itibari ile Biga Devlet Hastanesinde Sosyal Çalışmacı olarak göreve başladı.
 
Sosyal çalışmacının görev alanları şunlardır:
a) Mesleki çalışmalarını ilgili mevzuata uygun olarak yürütür.
b) Hastaneden hizmet alan,
1. Kimsesiz, terk ve bakıma muhtaç hastalar,
2. Engelli hastalar,
3. Sağlık güvencesiz hastalar,
4. Yoksul hastalar,
5. Aile içi şiddet mağduru hastalar,
6. İhmal ve istismara uğramış çocuk hastalar,
7. Mülteci ve sığınmacı hastalar,
8. İnsan ticareti mağduru hastalar,
9. Yaşlı, dul ve yetim hastalar,
10. Kronik hastalar,
11. Ruh sağlığı bozulmuş hastalar,
12. Alkol ve madde bağımlısı hastalar,
13. Yabancı uyruklu olup tedaviden yararlanamayan hastalar
14. İl dışından gelen hastalar, öncelikli olmak üzere tıbbi sosyal hizmete ihtiyaç duyan hastalar için sosyal hizmet müdahalesini planlar ve uygular.
c) Hastalığa ve tedavi sürecine uyumda zorlanan hastaların uyumunu sağlamak için gerekli sosyal hizmet müdahalesinde bulunur.
ç) Hastanede yatarak tedavisi tamamlandığı halde ikametine gidemeyecek derecede düşkün ve kimsesi bulunmayan veya aileleri tarafından alınmayan hastaların ikametine nakillerini koordine eder. Bu kapsamda mahalli idarelerle koordinasyonu sağlar.
d) Afetlerde, gerekli sosyal hizmet müdahalesini planlar ve uygular.
İlgili birim hizmetlerinden faydalanabilmek için,Hastanemiz Hasta Hakları Biriminde hizmet veren Sosyal Çalışmacı Merve IŞIK ile görüşme yapabilirsiniz.
 
Yasemin Özdeş
 


Kaynak: Biganın Sesi
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.