“BİGA KENT MÜZESİ ÇALIŞMALARI” ANLATILDI

Biga Kent Konseyi bünyesinde kurulan Biga Kent Müzesi ve Arşivi Çalışma Grubunun geçtiğimiz gün toplantısı yapıldı. Biga'nın simgelerinden Halimbey Konağı'nda gerçekleşen toplantıda “Biga Kent Müzesi Çalışmaları” anlatıldı.

507
 “BİGA KENT MÜZESİ ÇALIŞMALARI” ANLATILDI

Biga Kent Konseyi bünyesinde, Kent Konseyi Yürütme Kurulunun 29.07.2019 tarihli kararına istinaden kurulan ve o tarihten itibaren çalışmalarını özveri ile sürdüren Biga Kent Müzesi ve Arşivi Çalışma Grubunun genişletilmiş toplantısına Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Belediye Meclis Üyeleri, Biga Kent Konseyi Başkanı Metin Tatlı ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Toplantıda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Veysel Tolun , “Biga Kent Müzesi Çalışmaları” hakkında katılımcılara bilgi verdi.
Tolun, “Kent Müzelerinin varlık nedeni, daha çok insanların kendi yaşadıkları kent ve o kentin geçmişi  ve yakın çevresiyle ilişkilenmelerini  sağlamak ve bu vizyondan  yola çıkarak ortak bir gelecek yaratmak üzerine oturmaktadır. Kent Müzeleri,  yerel yönetimlerin oluşturduğu ve sahip çıktığı müzelerdir. Sivil toplum kuruluşları ve yerel insiyatif gruplarının ve kentlilerin bu oluşuma ve sürdürülmesine gönüllü olarak katılım sağlamaları önemlidir. Kent ve kentli için hizmet üreten Kent Müzeleri kentin tanıtımına ve turizm potansiyeline de katkıda bulunmaktadır. Kent müzeleri, kentlerin öykülerini ve deneyimlerini geçici sergilerle,  eğitim programlarıyla, araştırmalarla, yayınlarla ve diğer etkinlikler aracılığıyla çeşitli şekillerde  topluma aktarmaya çalışmaktadırlar. Müzeler tek başlarına var olamazlar. Kente bakmaları, binalarını, halkını öykünün ayrılmaz bir parçası ve kentin diğer kurumlarını birer ortak olarak görmeleri gerekir. Kentlerin öyküsü bir yerde o kentte yaşayan insanların öyküsüdür. Onların yaşadıkları, anne babalarının, dedelerinin yaşadıklarını onlara sormalı ve öyküyü oluşturmalıdır. Müze toplumda kent yaşamının önemli bir ögesi olarak görülmelidir.  Müze toplumun tüm kesimlerine hitap ederek  onları kazanmalıdır. Bu çerçevede oluşturmaya çalıştığımız Biga Kent Müzesi ve Arşivi çalışmalarına tüm Bigalıların katkı vermelerini bekliyoruz. Özellikle aile büyüklerinizin saklamayı başarabildiği Biga’nın öyküsünün bir parçası olan diplomalar, karneler, ruhsatlar, kente dair kitaplar, yayınlar, fotoğraflar, videolar gibi yazılı ve görsel dokümanlarınızı bizimle paylaşmanız çağrısını yapıyoruz. Ayrıca kentin geçmişine tanıklık etmiş olan büyüklerimizle söyleşiler yapmayı ve bunları kentin hafızasına kazandırmayı planlıyoruz. Bu konuda da siz kentlilerden katkı bekliyoruz.” Şeklinde konuştu.  Dr. Veysel Tolun’un sunumunun ardından Uluslararası Müzeler Konseyi’nin Uluslararası Arkeoloji ve Tarih Müzeleri Komitesi başkanı Burçak Madran “Kent Müzeleri” hakkındaki sunumunu gerçekleştirdi. Toplantı Biga'nın tüm değerlerine yönelik fikir alışverişinde bulunulmasıyla sona erdi.
 
Mehmet özdeş
 
 


Kaynak: Biganın Sesi
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.