DİŞ HEKİMLERİ SALGIN NEDENİYLE ENDİŞELİ: ACİL DEĞİLSE DİŞÇİYE GİTMEYİN

Koronavirüs salgını açısından en riskli meslek gruplarından olan diş hekimleri bir açıklama yaparak, 'Mümkünse acil olmayan diş tedavileri dışında bu geçiş dönemi süresince kurumlara başvurmamanızı öneririz' dediler.

4175
DİŞ HEKİMLERİ SALGIN NEDENİYLE ENDİŞELİ: ACİL DEĞİLSE DİŞÇİYE GİTMEYİN

Ağız ve diş sağlığı merkezlerinde çalışan diş hekimleri yeni koronavirüs (KOVİD-19) salgını nedeniyle endişeli. Hasta bakmaya devam eden hekimler, acil durumlar dışındaki tüm işlemlerin ertelenmesini talep ediyor.
 
Çanakkale Diş Hekimleri Odasının yaşanan koronavirüs salgınıyla ilgili yayımladığı açıklama şöyle;
 
 “Bildiğiniz üzere Koronavirüs hastalığı (Covid-19) tüm Dünya için halk sağlığı tehdidi oluşturmakta ve Sağlık Bakanlığı, Türk Dişhekimleri Birliği ile Odamız tarafından yakından takip edilmektedir. TV, Sosyal Medya ve diğer iletişim araçları ile halkımızı bilinçlendirme çalışmaları sürekli yapılmaktadır. Çanakkale Dişhekimleri Odası olarak da, en yüksek risk grubunda olan meslektaşlarımızı alınması gereken tedbirlerle ilgili olarak uyarmak en önemli görevimizdir. Koronavirüs (Covid-19) salgınının ülkemizde görüldüğü günden itibaren konuyu yakın takibe alarak, gerek Kamu da gerekse özel muayenehanelerinde çalışmaya devam eden meslektaşlarımıza almaları gereken önlemleri sık sık hatırlatmakta ve gereken uyarıları yapmaktayız.
 
- Sağlıklı kişiler enfeksiyon kapabilir, hastalıklı olanlar virüs bulaştırabilir.
 
- Mümkünse acil olmayan diş tedavileri dışında bu geçiş dönemi süresince kurumlara
başvurmamanızı öneririz.
 
- Randevunuza verilen saate yakın ve refakatçisiz gitmeniz, bekleme salonlarında aşırı
yığılmaları önleyecektir.
 
- Bu koşullar altında, dişhekiminiz gerekli gördüğü hallerde tedbir amaçlı olarak randevu
gün ve saatinde değişiklik yapabilir, bu tamamen sizleri olası risklerden korumak
amaçlıdır.
 
Kendi sağlığınız ve toplum sağlığı için lütfen dişhekiminizin önerilerine uyunuz.
Dişhekimleri olarak tüm kurumlarımızda gerekli önlemleri almış olsak da, çapraz enfeksiyon
açısından sizi ve kendimizi koruyabilmemiz için, yayılım hızı çok fazla olan bu salgın döneminde acil tedaviler dışında kurumlarımıza başvurmamanızı öneririz. Toplum sağlığı için büyük riski olan Covid-19 virüsünün yayılmasını engellemek amacıyla diş hekimleri olarak üzerimize düşen görevi hekim bilinciyle yerine getireceğimize inancımız tamdır.”
 
CAHİT MAVİLİ
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Kaynak: Biganın Sesi
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.