Çanakkale Valiliği, artan hava sıcaklıkları nedeniyle orman yangınlarına karşı vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı. Valiliğin internet sitesinden yapılan duyuruda, hava sıcaklıklarının 40 dereceye ulaşmasının beklendiği belirtildi.

Çanakkale Valiliği'nin internet sitesinden yaptığı duyuruda, "İlimiz genelinde hava sıcaklıklarının 40 dereceyi bulması beklenmektedir. Artan hava sıcaklıkları Orman yangınları açısından büyük bir risk oluşturmaktadır. 

Son yıllarda orman yangınlarının çıkmasının başlıca nedenleri arasında anız yakma, bağ ve bahçe temizliği için ateş yakma, çöplerin ateşe verilmesi, ihmal ve dikkatsizlik başlıca nedenler arasındadır.

Milli servetimiz olan ormanlarımıza sahip çıkmak adına vatandaşlarımızın yangına sebebiyet verebilecek hususlarda hassasiyet göstererek çok dikkatli davranmaları ve herhangi bir orman yangını karşısında 112 Acil Çağrı Merkezine ihbarda bulunulması gerekmektedir. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur." denildi.

Şehirlerde "su bütçesi uygulamasına" geçilmesi önerisi Şehirlerde "su bütçesi uygulamasına" geçilmesi önerisi

Bu uyarılara uymak, hem doğayı korumak hem de olası felaketlerin önüne geçmek adına büyük önem taşımaktadır. Orman yangınlarıyla mücadelede tüm vatandaşların duyarlılığı ve işbirliği gerekmektedir.

Kaynak: http://www.canakkale.gov.tr/