Çanakkale'de tarım sektöründe "İyi Tarım Uygulamaları" ve "Organik Tarım" alanlarında önemli adımlar atılmaya devam ediyor. Bu kapsamda, Çanakkale Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen "İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarım Birim Elemanları Toplantısı"nda, sektördeki son gelişmeler ve değerlendirmeler ele alındı.

2023 yılında Çanakkale'de kaydedilen rakamlara göre, organik tarım ve İyi Tarım uygulamaları konusunda belgelendirilen üretici sayısında önemli artışlar yaşandı. Bu dönemde 408 üretici, 100 farklı ürün ile organik tarım, 173 üretici ise 21 farklı ürün ile İyi Tarım Uygulamaları kapsamında sertifikalandırıldı.

Biga'nın tarım zengini topraklarında kuru bakla hasadı Biga'nın tarım zengini topraklarında kuru bakla hasadı

Özellikle organik hayvancılık alanında da ilerlemeler kaydedildi. Büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde 36 üretici, küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde ise 2 üretici organik tarım sertifikası alırken, 22 üretici organik arıcılıkla ilgili sertifikalandırıldı.

Tarım sektöründe kaliteli ürünlerin üretimi ve çevreye duyarlı tarım uygulamalarının yaygınlaştırılması adına yapılan bu çalışmalar, Çanakkale'nin tarımsal potansiyelinin artırılmasına ve sürdürülebilir bir tarım politikasının benimsenmesine önemli katkılar sağlıyor.

Çanakkale Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkilileri, bu başarıda emeği geçen tüm üreticilere teşekkür ederken, ilerleyen dönemlerde de benzeri etkinlikler ve desteklerle tarım sektörünün daha da güçlenmesi ve gelişmesi için çalışmaların süreceğini belirtiyor.

Muhabir: Necmiye Tarlasüren