Yüksek sıcaklık ve nem uykunun "baş düşmanları" Yüksek sıcaklık ve nem uykunun "baş düşmanları"

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü'nde görevli Şube Müdürü Mehmet Akkan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, dut ağacının sağlık üzerindeki önemine dikkat çekti. Akkan, dut ağacının şifa kaynağı olarak bilindiğini vurgulayarak, "Kutsallık atfedilen ağaçlardan biri de dut ağacıdır. Evin ruhu olarak adlandırılan dut ağacı, evin huzurunun, istikbalinin ve bereketinin de sembolüdür" ifadelerini kullandı.

Özellikle karadut özünün yüksek antioksidan içeriğiyle serbest radikallerle mücadele ederek hücresel hasarı azalttığı ve bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara karşı koruyucu bir rol oynadığı belirtildi.

Paylaşımda, karadutun çeşitli sağlık yararları da sıralandı. Bunlar arasında ağız içi yaralarından kanser riskinin azaltılmasına, sindirim sistemi hastalıklarından kan şekerinin dengelemesine kadar çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde etkili olduğu vurgulandı.

Akkan, dut ağacının yapraklarının tıbbi amaçlarla kullanıldığını ve zengin vitamin (A, B, C, D, E), mineral (demir, potasyum, kalsiyum) içeriğine sahip olduğunu belirtti. Dut yapraklarının salatalarda, çay olarak demlenerek veya içeceklerde kullanılabileceği ve mide sağlığına olumlu etkiler sağladığı bilgisi paylaşıldı.

Son olarak, Akkan Kazdağları'nın doğal yaşam için önemine dikkat çekerek, "Kazdağları hayat verir, yaşatır ve herkese iyi gelir" mesajıyla paylaşımını sonlandırdı.

Muhabir: Bahar Karakurt