Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı bazı köylerde arazi toplulaştırması ve tarla içi geliştirme hizmetleri gerçekleştirilecek.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; Biga’da bulunan üç yerde arazi toplulaştırması ve tarla içi geliştirme hizmetleri yapılmasına karar verdi.

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı kararları Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu kapsamda, DSİ'nin Çanakkale'nin Biga ilçesine bağlı Karacaali, Karahamzalar ve Eskibalıklı köylerinde, arazi toplulaştırması ve tarla içi geliştirme hizmetleri yapmasına karar verildi.

Resmi Gazetede; " Çanakkale Ili Biga ilçesinde bulanan ekli listede isimleri belirtilen yerlerde arazi  toplulaştırması ve tarla içi geliştirme hizmetleri yapılmasına 6300 saylı Devlet İşleri Genel Müdürlüğünce Yürütülen Hizmetler Hakkında Kanunun ek 9 uncu maddesi gereğince karar verilmiştir." denildi.

Arazi toplulaştırması nedir?

Farklı nedenlerden dolayı ekonomik anlamda tarımsal faaliyetlerin sürdürülemediği şekilde parçalanan, dağılan, parseli bozuk şekillerde olan arazilerin; devlet eliyle ya da sahiplerinin talepleri üzerine tarım yapılabilmesi için şekillendirilmesi ve düzenlenmesi uygulamasına arazi toplulaştırma deniyor.

Emine Erdoğan Türkiye A Milli Futbol Takımı futbolcularını tebrik etti Emine Erdoğan Türkiye A Milli Futbol Takımı futbolcularını tebrik etti

Muhabir: Bahar Karakurt