Ceylan’dan Hemşireler Günü İçin Acı Kutlama  

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan’dan Hemşireler Günü İçin Acı Kutlama             

1214
Ceylan’dan Hemşireler Günü İçin Acı Kutlama  


ALMAN HEMŞİRELER DE KISKANÇLIK İÇİNDE!
TÜRKİYE              : 1000 HASTAYA 3 HEMŞİRE
ALMANYA          : 1000 HASTAYA 14 HEMŞİRE
 
CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan12 Mayıs Hemşireler Günü nedeniyle Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamada Türkiye’deki hemşirelerin ağır çalışma şartlarına dikkat çekerek, “Ülkemizi kıskanan Almanya'da her bin kişiye düşen hemşire sayısı 14, Norveç'te 18, Yunanistan'da dahi 4 iken bu sayı ülkemizde 3'le OECD ülkeleri arasında en düşük istihdam oranına işaret etmektedir” diye konuştu.
 
Özgür Ceylan, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamaya “Yoğun mesaiyle hastalarımıza şifa olan, eş ve çocuklarından uzun saatler ayrı kalan, sağlık hizmetinin vatandaşlara ulaşmasında büyük payları olan hemşirelerimize aracılığınızla teşekkür ediyor, 12 Mayıs Hemşireler Günü'nü kutluyorum” sözleriyle Hemşireler Gününü kutlayarak başlarken, hemşirelerin mesleki ve istihdam sorunlarını gündeme getirdi. 
 
Özgür Ceylan, Türkiye’de atama bekleyen 100 bine yakın hemşire bulunduğunu ileri sürerken, “Hemşirelerimiz emek sömürüsünün yoğun olduğu sağlık sektöründe iş arayışında ve asgari ücret koşullarında özel hastane işletmecilerinin insafındadır” diye konuştu. Kaliteli sağlık hizmeti için çok önemli olan hemşirelerin, kamu atamalarında yeterince gözetilmediğini ileri süren Özgür Ceylan, “Ülkemizi kıskanan Almanya'da her bin kişiye düşen hemşire sayısı 14, Norveç'te 18, Yunanistan'da dahi 4 iken, bu sayı ülkemizde 3’tür. Bu sayı OECD ülkeleri arasında en düşük istihdam oranına işaret etmektedir” diye konuştu.
CHP’li Özgür Ceylan kamu ya da özel sektör ayrımı yapılmaksızın hemşirelerin hak ettikleri ücretleri almalarının sağlaması gerektiğini belirtirken, atama bekleyen hemşirelerin zaman kaybetmeden atamalarının gerçekleştirilmesini istedi.
Haber Merkezi
 
 
 
 
 
 


Kaynak: Haber Merkezi
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.