Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı Assos Antik Kenti'nin yer aldığı Behram köyündeki makilik alanda çıkan yangına havadan ve karadan müdahale sürüyor.

Behram köyündeki makilik alanda henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangın, rüzgarın etkisiyle sahil kesimine doğru ilerledi.

Biga'da Genç Sporcuların Gurur Veren Başarısı Biga'da Genç Sporcuların Gurur Veren Başarısı

İhbar üzerine bölgeye Ayvacık Orman İşletme ekipleri ile Ayvacık Belediyesi itfaiye personeli sevk edildi.

Köylülerin de desteğiyle yangının söndürülmesi için çalışma başlatıldı.

Ekiplerin bölgedeki çalışması devam ederken alevlerin arasında kalan bir arazöz yanarak kullanılmaz hale geldi.

Yangını kontrol altına almak için ekiplerin havadan ve karadan müdahalesi sürüyor."31 hektar orman dışı ziraat alanı zarar görmüştür"

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; "Saat 16:34’de Çanakkale 112 AÇM’den bildirilen Behramkale Köyü mezarlık mevkii civarında ziraat alanından duman yükseldiği ihbarı üzerine ekiplerimiz derhal yangın mahalline sevk edilmiştir. İlk müdahale saat 16:45’de yer ekiplerimizce yapılmıştır.Yangının rüzgarın etkisi ile hızla yayılma eğilimi göstermesi ve Behramkale Köyü ve SİT alanını tehdit etmesi nedeniyle yer ekiplerimize destek amacı ile derhal Dardanos ve civar bölgelerde konuşlu yangın söndürme ve yönetim helikopterleri ve Çanakkale,Edremit,İzmir ve Muğla havalimanlarında konuşlu 10 uçağımız yangın mahalline hareket ettirilmiştir. Yangını kısmen kontrol altına alma çalışmaları ekiplerimizin yoğun ve koordineli çalışmaları ile saat 20:45 itibariyle tamamlanmış olup,soğutma çalışmaları devam etmektedir.Yangında 31 hektar orman dışı ziraat alanı zarar görmüştür.Kuvvetli rüzgar ve zorlu zemin şartlarından etkilenen 1 yangın arazözümüz kaza kırıma uğramış olup,personelimizin sağlık durumlarında herhangi bir olumsuzluk yoktur."

Kaynak: Haber Merkezi - AA