Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, Çanakkale'deki Yangına Müdahalede Son Durumu Anlattı

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Çanakkale'nin Eceabat ilçesindeki yangınla mücadelede son durumu değerlendirdi. Yumaklı, yangının büyük ölçüde kontrol altına alındığını, ancak yoğun rüzgar nedeniyle tamamen kontrol altında diyemediklerini belirtti.

Bakan Yumaklı, Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi'nde oluşturulan koordinasyon merkezinde gazetecilere yaptığı açıklamada, yangının Büyükanafarta köyü yakınlarında başladığını ve hızla ormana sıçradığını bildirdi. Yangına ilk müdahalenin 16.11'de yapıldığını belirten Yumaklı, yangının ilerlemesini durdurmak için büyük bir çaba sarf edildiğini söyledi.

Müdahale Çalışmaları ve Tahliye Kararları

Yangın nedeniyle Büyükanafarta ve Küçükanafarta köylerinin tedbir amaçlı tahliye edildiğini açıklayan Yumaklı, "Bu tahliyelerde yaklaşık 530 kişi Gençlik ve Spor Bakanlığımızın Gençlik Konukevi'ne yerleştirildi. Herhangi bir can kaybı ya da sağlık sorunu yaşanmadı" dedi.

Çanakkale'de Kırsal Kalkınma Hibe Sözleşmeleri İmzalandı Çanakkale'de Kırsal Kalkınma Hibe Sözleşmeleri İmzalandı

İlk müdahalenin 9 uçak, 6 helikopter, 94 arazöz ve iş makinesi ile 540 personel tarafından yapıldığını aktaran Bakan, "Gece boyunca 73 arazöz ve iş makinesi, bir gece görüş helikopteri ve 402 Orman Genel Müdürlüğü personeli dahil toplamda 970 personelle mücadele devam etti" diye konuştu.

Yangının Boyutu ve Son Durum

Yumaklı, yangından etkilenen alanın yaklaşık 575 hektar olduğunu, bunun 340 hektarının orman, geri kalanının ise orman dışı alan olduğunu tahmin ettiklerini belirtti. "Sorunlu tek bir alan kaldı, arkadaşlarımız oraya yoğunlaşmış vaziyette. Yangının ilerlemesi durduruldu, enerjisi büyük ölçüde azaltıldı ancak rüzgar çok yoğun olduğu için şu anda 'tamamen kontrol altında' diyemiyoruz" ifadelerini kullandı.

Tedbirler ve Uyarılar

Yangının başlamasıyla birlikte Boğaz trafiğinin tek yönlü olarak kuzey-güney yönünde kapatıldığını ve bu yasağın devam ettiğini belirten Yumaklı, Tarihi Yarımada'nın kısmen ziyaretçilere açılacağını, yangının etkili olduğu Conkbayırı bölgesinin ise kapalı tutulacağını açıkladı. Tahliye edilen köylerin tedbir amaçlı boşaltılmış haliyle kalacağını ve yangın tamamen kontrol altına alındığında köy sakinlerinin geri dönebileceğini söyledi.

Yumaklı, bölgede fırtına ve yüksek sıcaklıklar beklendiği için Çanakkale'de hasat yapacak çiftçilere saat 11.00'e kadar işlemlerini tamamlamaları gerektiğini bildirdi. "Rüzgarın şiddetli olduğu saatlerde makine kullanımından kaynaklanabilecek bir kıvılcım bile ciddi bir yangına sebep olabilir" diyerek uyarıda bulundu.

Son olarak, vatandaşlara genel bir uyarı yapan Yumaklı, bayram tatili sebebiyle mesire yerleri ve piknik alanlarında vakit geçiren vatandaşların yapılan ikazlara kesinlikle riayet etmelerini, yangına sebebiyet verebilecek en küçük bir unsuru bile dikkate almalarını rica etti. "Yeşil vatanımızın hasar görmesi yanı sıra büyük bir kaynak kaybına da neden olan bu konuda en büyük başarı, yangının çıkmamasıdır" diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: GÖKÇE AKKOÇ