Biga Belediye Başkanı Alper Şen ve ekibi, basın mensuplarına Biga Belediyesi'nin mali durumuyla ilgili ilk kez bilgi verdi. Başkan Şen, Biga Belediyesi ve bağlı şirketin toplam borcunun 410 milyon lira olduğunu açıkladı. Ayrıca, belediye işletmelerinin zarar ettiğini belirterek, yeni bir yönetim modeli uygulayacaklarını duyurdu.

Biga’nın gelecek yatırımları Ankara’nın gündeminde! Biga’nın gelecek yatırımları Ankara’nın gündeminde!

Göreve gelişinin ardından ilk kez basın toplantısı düzenleyen Biga Belediye Başkanı Alper Şen, Biga Belediyesi'nin 31 Mart 2024 tarihi ile birlikte toplam borcunu kamuoyuna açıkladı. Ayrıca belediyeye ait sosyal tesislerin zarar ettiğini ve zarar etmesinin önüne geçecek bir çalışma deneyeceklerini ifade eden Biga Belediye Başkanı Alper Şen, önümüzde hafta pazartesi gününü işaret etti. Şen, ayrıca Halk Ekmek'in kapatıldığını, otopark ve kafeteryalardaki hizmetlerde fiyatların güncelleneceğini de sözlerine ekledi.

Biga Belediyesi'nde çalışan sayısının 500 olduğu ifade edilirken, çalışanların maaş ödemelerinin belediye bütçesinde payın yüzde 46 olması dikkat çekti.

Düzenlenen basın toplantısına Başkan Şen'in yanı sıra Biga Belediye Başkan Yardımcısı Ergün Tulnay, Biga Belediyesi Mali Hizmetler Müdürü Nurullah Erden, Biga Kent Hizmetleri AŞ Müdürü Ahmet Turhan ve belediye meclis üyeleri katıldılar.

Biga Belediyesi'nin borcu 316 milyon 506 bin 182 lira olarak; Biga Belediyesi'nin şirketi olan Kent Hizmetleri AŞ'nin borcu ise 94 milyon 135 bin 827 lira olarak açıklandı. Başkan Alper Şen, Biga Belediyesi'nin şirketiyle birlikte toplam 410 milyon 642 bin 9 lira borcu olduğunu açıkladı. Şen, ayrıca 125 milyon lira borcun kısa vadede, 175 milyon lira borcun ise uzun vadede olduğunu ifade etti.
Şen, belediye ve şirketin tahakkuk eden ve tahsil edilmemiş alacaklarını ise 37 milyon 811 bin 484 lira olduğunu açıkladı. Bankalarda ise 2 milyon 242 bin 112 lira olduğu ifade edildi.

Borç tutarlarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Biga Belediye Başkanı Alper Şen; "Bu tabloyu ortaya koyduğumuzda biz şu yorumu yaptık. Durum ne bize seçim döneminde bahsedildiği kadar iyi, ne de genel kanı olarak herkesin beklentisi kadar kötü. Ama üzerinde hassasiyetle, çok ciddi bir şekilde durulması gerçeği de önümüzde duruyor. Çok dikkatli, çok disiplinli ve çok planlı hareket etme zorunluluğumuz var. Söylenen kadar iyi olması tahmin ettiğimiz bir şeydi" dedi.

Muhabir: Gökçe Akkoç