Biga Devlet Hastanesi, anne ve baba adaylarını doğuma hazırlamak ve bilinçli bir hamilelik süreci geçirmelerini sağlamak amacıyla Gebe Okulu'nu faaliyete geçirdi. Doğum korkusu ve kaygılarını azaltmak isteyen anne adayları, Türkiye genelinde yaygınlaşan ve Sağlık Bakanlığı tarafından teşvik edilen bu programlara büyük ilgi gösteriyor.

Gebe Okulu Eğitmeni Ebe Kadriye Başar, gebe okullarının öncelikli amacının annelerin normal doğuma olan inancını artırmak olduğunu belirterek, "Gebelik ve doğum sürecinde anne ve bebeğin sağlıklı bir şekilde bu süreci tamamlamasına yardımcı olmak için çalışıyoruz." dedi.

Eğitime baba adaylarının da katılabildiğini vurgulayan Başar, anne ve babaların doğum sürecinde birbirlerine destek olmalarını sağlamak için çaba gösterdiklerini dile getirdi. Hamileliğin 20. haftasından itibaren başlayan eğitimlerde, anne ve baba adaylarına doğru nefes alıp verme teknikleri, egzersizler, doğru beslenme, doğum sürecine katkı yapma yolları gibi konular anlatılıyor.

Gebe Okulu'nda uygulanan eğitimlerin yanı sıra, doğum sürecinde birebir ebe desteğiyle pratik yapma imkanı da sunuluyor. 6 Haziran Perşembe akşamı tamamlanan eğitimlerin ardından katılımcılar, Başhekim Yardımcısı Dr. Kadir Beyaz ve Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Deniz Özcan'dan katılım belgelerini aldılar.

Valilik uyardı! Çanakkale için 10 kritik gün… Valilik uyardı! Çanakkale için 10 kritik gün…

Biga Devlet Hastanesinin amacı sağlıklı ve bilinçli ebeveynler yetiştirerek, sağlıklı anne ve sağlıklı bebeklerin dünyaya gelmesine katkı sağlamak.

Muhabir: Firdevs Selin Yüksel