Biga’da meslek liselerinden 2024 yılı itibariyle mezun olacak öğrencileri iş dünyasına kazandırmayı amaçlayan "İlk İşim İlk Görüşmem" projesinin protokolü imzalandı. Biga İŞKUR Hizmet Merkezi'nde düzenlenen imza töreninde, projenin ayrıntıları ve hedefleri hakkında önemli açıklamalar yapıldı.

İmza töreninde konuşan Çanakkale İŞKUR İl Müdürü Mehmet Uğur Yavuz, projenin amacının öğrencilerin işsizlik sorunu ile karşılaşmadan önce istihdam edilmelerini sağlamak olduğunu vurguladı. Yavuz, "Lise sonrası üniversite tercihi ve işverenlerimizin küçük bursları ile öğrencilerin sınava hazırlanma sürecinde destek olmayı planlıyoruz. İşsizliği, kişilerin işsiz kalmasını beklemeden çözmemiz gerekiyor. Çanakkale'de bu modeli başarıyla uygulayabilirsek, Türkiye geneline yayma şansımız da yüksek. Bu projede öncülük eden herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Kaymakam Erdinç Dolu, projeyi övgüyle değerlendirerek, "Hem öğrencilerimizin iş arama süreçlerini daha iyi yönetmelerini sağlayacak hem de işverenler açısından olumlu sonuçlar doğuracak örnek bir proje. Emeği geçen herkese teşekkür ederim" diye konuştu.

İŞKUR Biga Şube Müdürü Emrullah Narin ise, projeyi daha verimli hale getirmek amacıyla öğrencileri İŞKUR merkezlerine getirerek kayıt ve bilgilendirme süreçlerini burada gerçekleştireceklerini belirtti. Narin, " Projeyi biz Meslek Liseleri son sınıflara gidip orada kayıt yapıyorduk ama çocuklar bunu ders olarak gördüğü için çok verim elde edemiyorduk. Biz çocukken PTT'ye götürürlerdi gezdirmek için Telgrafı nasıl çekildiğini öğrenirdik. Biz de oradan yola çıktık. Dedik ki, çocukları kuruma getirelim, hem İŞKUR'un faaliyetlerini, işsizlik ödeneğini, işten çıktığı zaman ne yapacak, ilk iş görüşmesini burada canlı yaşatalım, İŞKUR kayıtlarını burada alalım, kuruma ayakları alışsın diyerek yola çıktık il müdürümüz bizi destekledi çok güzel bir proje dedi. odalarımız biz de varız dedi. İnşallah hayırlı olur Meslek Lisesi son sınıf öğrencileri buraya getireceğiz. Ayşe Doğan Meslek Lisesi, Ticaret Meslek Lisesi, İçdaş Lisesi. Her bölüme ilişkin işverenlerimizi getireceğiz, burada canlı görüşme yapacağız, çocukların kayıtlarını alacağız, İŞKUR’u anlatacağız amacımız böyle. Destek veren herkese teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Protokol imza töreninde İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Nermin Şahin, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan Doğan, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İbrahim Mutur ve Lokantacılar ve Köfteciler Odası Başkanı Erkan Özkan da hazır bulundu. Protokol imzalanarak projenin resmi olarak hayata geçirilmesi sağlandı.

Biga’da Gençlere Yol Haritası: “Ebelik Mesleği” Biga’da Gençlere Yol Haritası: “Ebelik Mesleği”

"İlk İşim İlk Görüşmem" projesi kapsamında, gençlerin çalışabilecekleri işler hakkında bilgilendirilmesi, İŞKUR kayıtlarının yapılması ve İŞKUR’un faaliyetlerinin tanıtılması hedefleniyor. Proje, işverenlerin ihtiyaç duyduğu potansiyel genç iş gücünü yetiştirmeyi ve iş dünyasına kazandırmayı amaçlıyor.

Biga’da "İlk İşim İlk Görüşmem" Projesi Hayata Geçirildi Foto Galeri: Biga’da "İlk İşim İlk Görüşmem" Projesi Hayata Geçirildi

Muhabir: Firdevs Selin Yüksel