Çanakkale'de yerli üzüm çeşitleri projesiyle verim artacak! Çanakkale'de yerli üzüm çeşitleri projesiyle verim artacak!

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü öncülüğünde Biga İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün destekleriyle, Biga'nın Osmaniye Köyü'nde 5 çeşit yerli ayçiçeği tohumu deneme amacıyla toprakla buluşturuldu. Bu proje ile yerli ayçiçeği tohumlarının performansı, hastalık ve zararlılarla mücadele yöntemleri, gelişim süreçleri ve hasat sonrası verimleri hakkında çiftçilere bilgi verilmesi hedefleniyor.

Proje kapsamında, Osmaniye Köyü'nde 5 farklı yerli ayçiçeği tohumu çeşidi belirlendi. Bu çeşitlerin toprakla buluşturulmasıyla birlikte, üreticilere tohum seçimi, hastalık ve zararlılarla mücadelede kullanılacak yöntemler, bitkinin gelişimi ve hasat sonrası verimler konusunda detaylı bilgilendirme yapılacak.

Konu ile ilgili bilgi veren Biga İlçe Tarım ve Orman Müdürü Fevzi Atmaca, “Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinasyonu ile Biga’nın Osmaniye Köyünde 5 çeşit yerli ayçiçek tohumunu demonstrasyon (deneme ) amacı ile toprakla buluşturarak, üreticilerimizi tohumlar, hastalık- zararlıları, gelişimleri ve hasat sonrası verimleri ile ilgili olarak bilgilendirmeyi amaçlamaktayız.”dedi.

Muhabir: Necmiye Tarlasüren