Biga’dan Edirne’ye uzanan renkli bir yolculuk, doğa severlerin ve kültür tutkunlarının buluştuğu Kakava- Hıdırellez Şenlikleri'ne taşındı. UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi'nde yer alan bu anlamlı etkinlik, binlerce kişinin coşkulu katılımıyla gerçekleşti. 

Edirne Belediyesi tarafından her yıl 5- 6 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen ve UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi'nde yer alan Kakava- Hıdırellez Şenlikleri, binlerce kişinin katılımıyla coşkuyla kutlandı. 

Kozceşme Doğa Sporları Yürüyüş Grubu (KOZDAĞ) üyeleri, Biga'dan yola çıkarak Edirne’de düzenlenen Kakava şenliklerine katıldılar. Başkanları Ayhan Nihat Ubay, "Kozceşmeliler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği KOZDAG Kozcesme Yürüyüş Gurubu olarak, kültürel bir gezi sonrası Edirne'ye gelerek Kakava şenliklerine katıldık. Edirne'nin tarihi atmosferinde unutulmaz anlar yaşadık. Oldukça keyifli ve eğlenceli bir gün geçirdik" şeklinde konuştu.

Çanakkale Tarihi Alan’daki Bayrak Direkleri Yenileniyor Çanakkale Tarihi Alan’daki Bayrak Direkleri Yenileniyor

Kakava, Romanlar arasında Hıdırellez olarak bilinen bir geleneği temsil ediyor. Doğanın uyanışını kutlama ve bereket dileğiyle geçmişten günümüze taşınan bu şenlikler, kültür turizminin en gözde etkinliklerinden biri haline geldi. Renkli kıyafetlerle dans edenler ve halk oyunları ekiplerinin gösterileri, katılımcıların ilgiyle izlediği anlardan sadece birkaçıydı.

Baharın habercisi olarak kabul edilen bu etkinlikte, 1400 yıllık Kakava ateşi yakıldı ve coşku dolu anlar yaşandı. Bigalılar, Edirne'nin tarihî dokusunda Kakava'nın eşsiz atmosferini yaşayarak unutulmaz anılarla döndüler.

Bigalı Doğaseverler Edirne Kakava Şenliklerinde buluştu Foto Galeri: Bigalı Doğaseverler Edirne Kakava Şenliklerinde buluştu

Muhabir: Bahar Karakurt